Vybíráte digestoř? Neřiďte se pouze vzhledem!

 Technika 
14. srpna 2017 10:50 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Moderní přístroje zajistí vaření bez pachu i hluku. Shutterstock
Pořízením digestoře chce většina hospodyněk zejména předejít výparům z vaření. V obchodech jsou různé druhy – vestavné, komínové, ostrůvkové, samostatné atd… Základem je, zvolit na jakém principu bude fungovat. Díky kvalitní digestoři se totiž můžete zbavit nejen pachu, ale také ulpívání mastnoty na nábytku.

Stále větráte v kuchyni pouze oknem? Má už vaše digestoř odslouženo? Máte nábytek ušpiněný od mastné páry? Pokud se rozhodujete koupit nový odsavač nad kuchyňskou linku, pečlivě vybírejte. Nezapomeňte se zeptat na výkon a hlučnost! Při samotném používání digestoře pak při jejím zapnutí neotvírejte okno a nedělejte průvan. Tímto způsobem si zanášíte výpary do celého bytu.

Typy odsavačů

Recirkulační

Odsavače se dělí na recirkulační (mají režim vnitřního oběhu vzduchu) a na typy s přímým odtahem (digestoře s externí ventilační jednotkou, které mají umístěný motor vně domu). Recirkulační digestoř filtruje vcházející vzduch přes uhlíkový filtr a pročištěný ho vrací zpět do místnosti. Díky tomuto principu může být umístěna kamkoliv. Velkým plusem je její ekologický aspekt - zplodiny jsou pohlcovány filtrem, čímž se vyvarujete tomu, že budou vypouštěny do ovzduší. Musíte ovšem počítat s výměnou filtru minimálně 1 x za půl roku nebo po 120 provozních hodinách. Všeobecně se ale spíše doporučuje vést vzduch ven. 

Odtahové

Při odtahovém principu zpracování par a pachů je dobré vědět, že čím širší, kratší, hladší a méně meandrovité je odtahové potrubí, tím lépe. Aby byl zachován optimální výkon a nízká hlučnost přístroje, je nutné, aby se průměr odtahu minimálně shodoval s průměrem vývodu digestoře. Tyto digestoře mají vysoký výkon, jsou bezpečné a málo hlučné. 

Kombinace

V nabídkách obchodů naleznete také odsavače, které kombinují obojí způsob odsávání - recirkulační i odtahem přes komín či zeď. Obecně platí, že nejpodstatnějším údajem, který byste měli sledovat, je výkon. Digestoř by měla vyměnit vzduch v místnosti 10 - 16/h., proto hodnotu výkonu přístroje volíte podle rozměru místnosti. Pro panelákovou kuchyň o rozměru 8 m² by měl být výkon minimálně 200m³/h, kuchyni o rozloze 12 m² by měl odpovídat výkon 400 m³/h. Větší prostor by měl pak pokrýt výkon kolem 700m³/h. S motorem je spojen nejen výkon, ale také hlučnost přístroje. Jelikož jsou odsavače vybaveny i několika programy odsávání, měli byste se zajímat především o údaj o hlučnosti při plném výkonu přístroje, pak by totiž hlučnost měla již jen klesat.

Nástěnné

Nástěnné digestoře se vyrábějí v širokém škále tvarů, typů, materiálů a barev. Montují se na zeď nad varnou plochu (vyrábějí se také jako rohové) a jsou určeny k umístění mezi závěsné skříňky. Mohou být vybaveny i dálkovým ovládáním, hydraulickým snižováním výšky, automatickým spínáním odtahu a dalšími technickými doplňky.

Další typy

Podvěsné digestoře jsou určeny k umístění do mezery nebo pod závěsné skříňky. Jejich tvar je většinou obdélníkový a plochý, odvodová trubka může být skryta ve skříňce nebo překryta ozdobným komínem. Ostrůvkové se montují se ke stropu a jsou dekorativní ze všech stan a používají se nad samostatně stojící varné ostrůvky. Vestavné se budují přímo do kuchyňské linky.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda