Indukční varná deska je bezpečná a spoří peníze. Ne každý typ ale lze mít v každém bytě

 Technika 
01. dubna 2021 09:36 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vařením na indukci šetříte čas i peníze Pixabay
Na indukční varné desce uvaříte rychle a efektivně. Oproti klasické sklokeramické desce má o 30 % vyšší účinnost. Měli byste však vědět, jak vybrat tu správnou indukci právě pro vás. Některé domácnosti totiž mohou mít značně omezený výběr.

Indukční varné desky využívají k ohřevu magnetickou technologii. Elektromagnetické pole indukuje teplo, které okamžitě prostupuje dnem pánve. Samotná deska se ohřívá jen minimálně. Téměř veškeré teplo (cca 90 %) využije k ohřevu pokrmu. 2 litry vody přivede indukce k varu za cca 5 minut. Jedinou podmínkou je použití speciálního nádobí na indukci. Vhodný hrnec nebo pánvičku poznáte tak, že se na jejich dně udrží magnet.

Klíčové jsou zásuvky

Při zapojování indukční desky vás čekají dva kroky – příprava montážního otvoru do kuchyňské linky a zapojení do elektřiny. Desky jsou připraveny pro různá zapojení i různé typy elektrických obvodů. Chybným zapojením můžete poškodit nejen spotřebič, ale v horším případě i celé elektrické vedení.

Dopředu si zjistěte, jaké zásuvky váš byt či dům má. Ve starších bytech většinou najdete jen klasické 230V (jednofázové) zásuvky. Pak vybírejte mezi spotřebiči, které disponují funkcí Power Management 230 V. Některé desky mají doporučené třífázové zapojení. Tomuto požadavku je lepší vyhovět, abyste mohli vařit na plný výkon. V reálu deska využívá jen dvě fáze, třetí je vyhrazena pro troubu.

Pro indukční varné desky je vhodný 25A hlavní jistič i 25A jistič přímo pro desku.

Počet plotýnek

Ne každý nutně potřebuje varnou desku se čtyřmi plotýnkami. Pokud jíte hlavně venku a nemáte děti, vystačíte si klidně se dvěma plotýnkami. Vyjdou levněji a zaberou méně místa. Pokud vaříte častěji a v několika hrncích najednou, oceníte spíš klasické obdélníkové nebo čtvercové desky se čtyřmi plotýnkami. Používáte-li velké hrnce například na zavařování, oceníte tzv. flexi-zónu. Flexi-zóna může fungovat buď samostatně pro víc hrnců s různým výkonem, nebo dohromady na velké ploše.

Nezapomeňte k desce rovnou vybrat i digestoř. Odsavač par musí mít minimálně stejné, nebo větší rozměry.

Cena roste s funkcemi i výkonem

Indukční varné desky lze pořídit v různé cenové relaci. Nesouvisí to jen se značkou výrobce, ale i s tím, jaké funkce deska má. Ty nejlevnější indukční desky obvykle nabízejí jen základní funkce. Ohlídejte, aby deska měla časovač, kontrolku zbytkového tepla a dětskou pojistku.

Pokud zvolíte model ve střední cenové relaci, pravděpodobně už bude deska disponovat pokročilejšími možnostmi, například funkci Power Booster pro velmi rychlý ohřev.

Nejdražší modely vám ušetří čas i peníze díky vyššímu příkonu a 6. smyslu, který automaticky hlídá ideální výkon při různých typech vaření od rozpouštění másla až po prudké smažení. Top modely nabízejí i speciální bezúdržbový povrch s úpravou proti otiskům prstů.

S cenou samozřejmě úzce souvisí i výkon desky. Čím vyšší, tím rychleji a levněji vaříte. Levnější modely mají maximální výkon nejmenší plotny do 1200 W a největší plotny 2100 až 2500 W. Modely ve střední cenové relaci mívají maximální výkon nejmenší plotny 1200 až 1800 W a největší plotny 2200 až 3200 W. Dražší typy pak mají maximální výkon nejmenší plotny 1400 až 1800 W a velké plotny 2300 až 4200 W.

Ovládání a design

Moderní indukční desky nabízejí dva nejčastější typy ovládání – buď klasické dotykové, nebo posuvné (tzv. slider). Oba typy ovládnete při vaření jedním prstem. Sledujte také, kde ovládání na desce leží. Buď klasicky vepředu, nebo po straně desky. Lepší spotřebiče nabídnou i textový grafický displej informující o průběhu vaření.

Z hlediska designu můžete volit mezi plochou s rámečkem a bez. Oblibě se těší rámečkové desky se zkosenými hranami. Rámeček může být jak kontrastní, například nerezový, tak klasický černý.

A co se týká barevného provedení indukčních desek, už dávno nejsou k dostání jen tradiční černé, ale pořídit si můžete i třeba v bílé či champagne barvě.

Bezpečnostní prvky

Indukční vaření patří k těm nejbezpečnějším na trhu. Ne každá deska však disponuje všemi bezpečnostními prvky. Pokud chcete ochránit sebe i své děti, vyberte spotřebič, který má:

 • Ochranu proti přetečení - při vytečení tekutiny z hrnce na desku se spotřebič automaticky vypne.
 • Ukazatel zbytkového tepla - prozradí, kdy už je bezpečné na hrnec sahat.
 • Uzamčení ovládacího panelu - dětská pojistka chrání před nechtěným zapnutím varné desky.
 • Automatické bezpečnostní vypnutí varné desky - pokud omylem zapomenete spotřebič vypnout, dojde k tomu po určitém čase automaticky bez vašeho zásahu.
 • Ochranu proti vznícení oleje - hlídá při smažení hranici 300 °C. Při vyšších teplotách hrozí vznícení oleje.
 • Rozpoznání prázdného hrnce - v případě, že je hrnec prázdný, sníží se výkon, aby nedošlo k připálení dna.
 • Detekci položeného nádobí - jestliže nepřiložíte na plochu vhodnou nádobu, deska se sama vypne a ušetří energii.
 • Detekci velikosti nádobí - indukční deska spolupracuje pouze s nádobím, které má průměr větší než 10 cm. V opačném případě se nespustí.
 • Detekci podpětí - jakmile dojde k podpětí, ozve se varovný signál.
 • Detekci přepětí - detekce přepětí chrání elektrické obvody před poškozením.

Doplňkové funkce

Indukční desky nabízejí i spoustu dalších šikovných funkcí a možností. Vyberte si takové, které nejvíce využijete. Mezi nejlepší patří:

 • 6. smysl – pomocí senzorů hlídá přednastavené funkce a šetří tak čas i cca 20 % energií oproti starším indukčním plotnám. Nejlepší modely automaticky nastaví výkon pro grilování, smažení, pomalé vaření, rozpouštění apod. Díky 6. smyslu se voda nepřestane vařit, ani když přidáte další studené ingredience.
 • Patentovaný povrch s úpravou proti otiskům prstů – brání mechanickému i chemickému poškození. Je až o 30 % odolnější proti poškrábání než běžný skleněný povrch.
 • Časovač – ohlídá čas vaření za vás. Po uplynutí nastavené doby se přístroj sám vypne.
 • Funkce stop and go – rychle zastaví a opětovně spustí varnou zónu.
 • Udržování jídla v teple – pokrm už se dál nevaří, ale ani nevychládne.
 • Zesílení výkonu Power Booster – pro velmi rychlý ohřev (až 3,7 kW).
 • Flexi Full zóna – s jednou velkou flexi zónou pro maximální využití plochy a možnost posouvat libovolně nádobí. O tom, jak udržet v čistotě sklokeramickou desku, jsme psali zde.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...