Už jste slyšeli o průhledném dřevu? Dokáže dodat domu zcela jiný rozměr

Průhledné dřevo může v budoucnosti sloužit jako plnohodnotný stavební materiál
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Technika 
31. května 2019 10:55 / Shutterstock
  2   0
Po průhledném betonu, který před lety vymysleli dva Češi, se stavebnictví dočkalo dalšího vynálezu - průhledného dřeva. Průhledné dřevo může v budoucnosti sloužit jako plnohodnotný stavební materiál, například jako součást či náhrada oken, komponenty nábytku nebo solárních panelů.

Různé varianty průhledného dřeva vyvinuli pomocí rozličných metod vědci ze švédského Královského technologického ústavu KTH a také vědci z americké Marylandské univerzity.

Zkušenosti z kosmického průmyslu

Za švédským vynálezem stojí vědecký pracovník Lars Berglund, který dříve pracoval v kosmickém průmyslu. Jeho průhledný dřevěný kompozit je materiál založený na klasické dřevní hmotě, která je speciálními chemickými procesy zbavena barviva - ligninu. Lignin je následně pro zachování fyzikálních vlastností dřeva nahrazen speciálním polymerem.

Maximální transparentnost, které se Berglundovi při výzkumu průhledného dřeva povedlo dosáhnout, se pohybuje okolo 85 % při tloušťce desky 1 milimetr. U desek větší tloušťky pak průhledost přirozeně klesá.

Dřevo s 90% prostupností světla 

To vědci z Marylandské univerzity pod vedením dr. Liangbinga Hu dotáhli vynález ještě dál. Vytvořili dva typy velmi průhledných a opticky rozdílných kompozitů na bázi lipového dřeva. Toto průhledné dřevo propouští až 90 % světla a má velmi zvláštní optické a mechanické vlastnosti.

Postupovali podobně jako jejich švédští kolegové - zbavili blok dřeva barviv a nadbytečných chemických látek. Výsledkem byl materiál pevnější a více tepelně izolující než sklo a zároveň více rozložitelný biologickou cestou než plastické hmoty.

Ekologický aspekt

Kromě toho, že průhledné dřevo může být velmi zajímavým a neotřelým architektonickým pvkem domu, má vynález švédských i amerických vědců ještě jedno pozitivum. Transparentní materiály, které se dnes ve stavebnictví nejčastěji používají, tedy plasty a sklo, mají kvůli špatné odbouratelnosti obecně negativní dopad na životní prostředí. To průhledné dřevo je v tomto ohledu podstatně šetrnější k přírodě. O stavbách z neobvyklých materiálů jsme psali zde.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Koronavirus uvěznil do karantény astronauty, kteří mají letět na ISS

Tech

Americká armáda bude mít obrovskou flotilu nových stíhaček

Dům a zahrada

Dopřejte vaší kočce kokosový olej. S její srstí i zažíváním dokáže zázraky

Zavřít reklamu