Oživte ložnici nebo pokoj starou kovovou postelí. Renovaci zvládnete i sami

 Rekonstrukce 
15. prosince 2021 15:42 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kovové postele mají osobitý šmrnc Unsplash
Pokud máte rádi osobitý styl a je vám blízký romantický vintage design, možná vás napadne pořídit si kovovou postel. Mnoho modelů lze sehnat i v novotě, ale za designové kousky sáhnete docela hluboko do kapsy. Když si pořídíte starou kovovou postel a zrenovujete si ji sami doma, vyjde vás to na zlomek ceny.

Obrovskou výhodou kovových postelí je fakt, že jde o nestárnoucí trend. Skvěle vypadají v dětském i studentském pokoji, ale klidně i v ložnici. Pokud se rozhodnete vdechnout život posteli, která má už svá nejlepší léta za sebou, čeká vás sice spousta práce, ale výsledek bude určitě stát za to.

Postel za pár korun

Starou kovovou postel není problém přes inzerát sehnat. Obvykle se vejdete do tisícovky za kus, pokud vám stačí jen čela a rošt si k posteli přiděláte samostatně, zaplatíte tak o polovinu méně. Rošt pak lze buď vyrobit, pokud s tím máte zkušenost, nebo pořídit nový. Nejlevnější lamelový rošt v černém kovovém rámu stojí kolem 900 korun. Asi nejdražší bude matrace. Levnější typy vyjdou kolem tisícikoruny, pokud ale máte vyšší nároky, můžete za matraci dát i několik tisíc korun. Když se ale budete držet při zemi, můžete už do tří tisíc korun získat originální kousek, který dodá dětské či vaší ložnici jedinečný šmrnc.

Obrousit starý nátěr

Pokud už máte starý kovový rám doma, můžete se pustit do jeho renovace. Rez odstraňte mechanicky, a to pomocí smirkování nebo broušení. Pokud jsou na rámu vidět staré odlupující se nátěry, je třeba vše mechanicky zcela odstranit. Práci vám mohou usnadnit chemické odstraňovače nátěrů nebo horkovzdušná pistole.

Základní nátěr

Mastnotu a podobné nečistoty před natíráním odstraňte vhodným čisticím prostředkem nebo ředidlem. Pak rám postele ošetřete základním protikorozním nátěrem. Pokud používáte barvu, která funguje na základ i vrch, můžete tento krok přeskočit. Nechte dobře proschnout.

Povrchová úprava

Teprve poté, co povrch ošetříte proti korozi, můžete začít nanášet vrchní nátěr nebo email, povrchu tak dodáte požadovaný dekorativní efekt. Výběr barvy záleží čistě na vás. Černá kovářská barva bude na kovové posteli působit elegantně. Kovovým postelím hodně sluší také výrazné barvy jako žlutá, modrá, červená či zelená. Něžně vypadají pastelové barvy a nic nezkazíte ani bílou barvou. Vždy je nejlepší poradit se s tím, kdo bude v posteli spávat. A nezapomeňte také barvu vybírat tak, aby hezky ladila se zbytkem pokoje.

Zdroj: Autorský článek.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Oáza pohody: Jak zahradní lavičky a domky promění vaši zahrádku

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí