Zateplení domu ušetří nemalé peníze. Často se používá polystyren, ale jsou i jiné možnosti

 Rekonstrukce 
26. dubna 2021 08:39 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Izolace domu ušetří až polovinu nákladů za topení Pixabay
Pokud chcete snížit spotřebu a z dlouhodobého hlediska ušetřit, je třeba uvažovat o zateplení domu. Dostatečná tepelná izolace vám zajistí jak tepelný komfort, tak nižší spotřebu a menší poplatky. Nejčastěji se pro zateplení používají desky z pěnového polystyrenu, jsou ale i další možnosti.

Správným a dobře provedeným zateplením může majitel domu ušetřit více než 50 % nákladů na vytápění. A to už stojí za řeč. Nejčastějším způsobem tepelné izolace objektů jsou vnější kontaktní zateplovací systémy nebo provětrávané zateplovací systémy. Typ izolace se volí podle konstrukčního řešení domu.

Správně provedené vnější zateplení fasády tvoří celistvou izolační vrstvu, která nejen snižuje energetické nároky domu, ale zároveň chrání konstrukci zdiva před povětrnostními vlivy. V souvislosti se zateplením domu si většina lidí představí hlavně běžné polystyrenové desky. Možností je ovšem k dispozici více. Než se tedy do rekonstrukce pustíte, zvažte i další varianty.

Minerální vlna a desky z minerální vlny

Tento tepelný izolant se vyznačuje pružností, vysokou požární odolností a dlouhodobou životností. Uplatnění najde při rekonstrukcích i v novostavbách. Výhodou desek z minerální vlny je hlavně prostupnost pro vodní páru. Stěna pod nimi může „dýchat“, díky čemuž se tento materiál uplatňuje rovněž u moderních dřevostaveb s difúzně otevřenou skladbou stěn (zjednodušeně řečeno je taková stěna prostupná pro vodní páru, což s sebou nese určité výhody).

Dřevovláknité desky

Desky z dřevěného vlákna jsou jednak dobrým tepelným izolantem, jednak jde o velmi ekologický stavební materiál. Jejich součástí je totiž jen dřevo a zpomalovač hoření – obyčejná soda. Dřevovláknité desky mohou zejména u zateplování rodinných domů dobře nahradit jak pěnový polystyren, tak i minerální vlnu. Jde o zdravý, přírodní, ale bohužel také drahý tepelně izolační materiál. Nejčastěji se desky z dřevěných vláken využívají u dřevostaveb a v ekologickém stavitelství.

Izolant na bázi PUR pěny

Jedná se o izolaci kombinující dvě tekuté složky. Ty na vzduchu reagují expanzí pěny, z níž po zaschnutí vznikne pevná pěnová izolační vrstva, která se po aplikaci musí ještě tvarově upravit odříznutím nadbytečných kousků. Doporučuje se zejména pro použití v novostavbách. Finančně ovšem patří k těm nákladnějším.

Pěnový polystyren

Je levný a má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Desky z pěnového polystyrenu jsou v současnosti nejpoužívanějším izolačním materiálem a najdete je na většině českých staveb. Jedná se však o plast, který se vyrábí z ropy a po skončení životnosti je nutné jej nákladně recyklovat nebo spálit ve spalovně. Pěnový polystyren je též neprostupný pro vodní páru, s čímž je nutné při návrhu zateplení počítat. Na zateplení domu můžete navíc získat dotaci, jak sme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná