Černá barva v interiéru

 Interier 
06. září 2017 20:33 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Černá barva má řadu odstínů. Zkusme vedle sebe položit několik černých věcí nebo několik černých látek a hned zjistíme, že není černá jako černá. Shutterstock
Jste odvážní, toužíte vyzkoušet v domácnosti něco nového a k tomu navíc milujete černou? Zkuste efektní černou stěnu nebo drobné akcenty černé v celém interiéru. Opravdu nádherně vypadá černá v kombinaci se zlatou nebo oranžovou.

Černá barva je považována za barvu smutku a může v nás vyvolávat negativní, někdy až pochmurnou náladu. Přesto je stále častěji využívána pro svou praktičnost nejen v oděvním průmyslu, ale také v domácnosti. Pokud se i vám se líbí černá barva, zvláště pak v interiérech, tak zbystřete.

Černá pro zvýraznění, ale s citem

V tradičním feng-šuej je černá barva spojená s prázdnotou a tajemnem. Znaky a symboly namalované černou barvou mají větší sílu. Černá barva upoutává pozornost, a tak ji lze záměrně použít na podtrhnutí a zvýraznění detailů. Této vlastnosti se také hojně využívá v jakémkoliv písmu.

Černá barva pohlcuje světlo. Proto by její používání v menším prostoru mělo být obzvlášť opatrné. Je rozumné vyvarovat se černě zbarvenému nábytku v tmavých rozích nebo zákoutích domu, neboť tam prohlubuje pohlcování světla. Zároveň tak prostor opticky zmenšuje a zastavuje tok energie. V harmonickém prostředí má energie neustále kolovat, tak jako obíhá krev v žilách. Energie bez pohybu stárne stejně jako stojatá voda, která časem začne zapáchat.


7 tipů ne užití černé u vás doma

Máte-li obavy, že to s černou doma přeženete, vyzkoušejte některé z následujících tipů, které efektivně zakomponují černou mezi ostatní barvy. 

Zdůrazněte jen jednu stěnu: i jedna černá stěna dodá vašemu interiéru neotřelý vzhled. Vypadá brilantně ve formálních pokojích jako je jídelna či obývák.

Vrstvěte barvy: černá vypadá náramně s neutrálními barvami. Pořiďte si bílou nebo šedou pohovku a přehoďte ji černým přehozem. Působivý efekt můžete mírně podpořit černou dekorací i na jiných místech, například závěsy či černou dekorací na stole.

Pomozte si exteriérem: černá dodá zajímavý a originální vzhled i jinak nudnému a zcela běžnému exteriéru. Vyzkoušejte lesklé černé dveře s mosazným kováním a uvidíte sami.
Tajemná ložnice: svůdná černá může být dominantní barvou i ve vaší ložnici, ať už na stěnách, nábytku, povlečení či v doplňcích. 

Zvažte černou kuchyni: elitní a špičková kuchyně je jednoznačně v černé barvě, ideálně v kombinaci s nerezovou ocelí. Netroufáte si na černou kuchyň? Pořiďte si černou kuchyňskou desku, která se náramně hodí k barevné i dřevěné kuchyňské lince.

Kombinujte: černá se dobře kombinuje se zářivými barvami, čímž docílíte trendy vzhledu. Zvolte černou v kombinaci pouze s jednou další barvou a váš interiér nebude působit chaoticky ani přeplácaně.

Klasika, která nestárne – spojení černé a bílé je prostě nesmrtelné. Hodí se do interiéru pro mladé moderní páry nebo single jedince.  V tomto případě je důležité se zaměřit na vyváženou kombinaci lesku a matu. Lesk působí velice luxusně a jeho výhodou je, že odráží světlo. Jsou na něm ale vidět nedokonalosti a jeho přemíra působí až sterilně. Mat zase navozuje pocity domáckosti, je jednodušší na údržbu, ale někdy působí mdle.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu