Nebojte se bílé kuchyně. S našimi tipy na údržbu bude stále jako nová

 Interier 
25. února 2021 10:02 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bílá kuchyně nikdy nevyjde z módy Pixabay
Rádi byste bílou kuchyni, ale bojíte se její údržby? Dáme vám tipy, jak ji udržet stále jako novou i jak si poradit s různými typy skvrn.
Nejnovější

Kancelářský nábytek

Bílé kuchyně patří stále mezi nejoblíbenější barvy, které lze vidět v domácnostech. Není se čemu divit. Bílá barva působí čistě, dokáže opticky zvětšit místnost, snadno se kombinuje s jinými barvami, a hlavně máte u ní jistotu, že nikdy nevyjde z módy. Na druhou stranu má bílá jednu nevýhodu. Je na ní vidět jakákoliv nečistota. A o bílé kuchyni to platí mnohonásobně. Poradíme vám, jak se vyvarovat některých nejčastějších skvrn i jak je případně odstranit. 

Žloutnutí

Asi nejčastějším problém, který postihuje bílou barvu, je žloutnutí. Na vině bývá slunce. Proto, pokud máte linku v blízkosti okna, určitě uvažujte o kvalitním zastínění. Nejvhodnější jsou vnitřní či venkovní žaluzie, díky kterým můžete zabránit ostrým slunečním paprskům, aby vám ničily kuchyni, zároveň vám ale umožní pustit si do interiéru stále dostatek světla. 

Všeho moc škodí

A o chemickým přípravcích to platí dvojnásob. Nechtěné zabarvení linky totiž často způsobí přemíra čisticích prostředků nebo jejich špatný výběr. Při jejich koupi se proto dívejte, aby neobsahovaly látky jako čpavek, chlor, aceton, aromatické uhlovodíky nebo více než 25 procent alkoholu. Většinou jde o přípravky, které se používají pro čištění desek, grilů a trub. Takže v případě jejich používání si okolí linky chraňte kusem látky. 

Nešetřete 

V případě bílé linky platí jedno. Tady se opravdu nevyplatí šetřit na mteriálu. I ten totiž dokáže ovlivnit to, jak dlouho bude vaše kuchyně opravdu bílá. Nejmenší odolnost má zejména lamino, které má tendenci rychle žloutnout. Volte proto opravdu kvalitní materiály, které mají vysokou odolnost a jsou opatřeny ochranou proti ultrafialovému záření. A obzvláště velký pozor si dávejte u nových linek, které by po odstranění ochranné fólie neměly být ničím čištěny a ani namáhány několik hodin či dnů.  

Rychlý zásah

Můžete se snažit sebevíc, ale nehody se prostě občas stanou naprosto každému, především v kuchyni. A u bílých povrchů je potřeba zasáhnout okamžitě. Skvrny od kávy, hořčice, kari koření nebo červeného vína je potřeba okamžitě odstranit, jinak se vpijou do materiálu a už se jich nezbavíte. Zvláště u lesklých materiálů zapomeňte na různé čisticí písky a houbičky. Vyzkoušejte si připravit domácí šetrný přípravek, a to smícháním 200 ml octa, 50 g jedlé sody a 400 ml teplé vody nebo si připravte pastu ze soli a citronové šťávy. Tento prostředek naneste na skvrnu a vyčistěte hadříkem. Kromě skvrn se k častým nehodám řadí i drobné poškození linky. Zkuste je odstranit pomocí našich rad, které jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít