Koronavirus můžete mít i v bytě. Na povrchu totiž přežije až tři dny

 Interier 
17. března 2020 17:26 / Mirka Malá
  7
📷
4 fotografie v galerii
Virus přežívá na površích několik dní Depositphotos
Před koronavirem nejsme v bezpečí ani v našich bytech a domech. Pokud bychom si ho totiž přenesli domů třeba z MHD, přežije například na komodě v předsíni až 3 dny.

Nová analýza zjistila, že virus může zůstat životaschopný na vzduchu až 3 hodiny, na mědi až 4 hodiny, na kartonu až 24 hodin a na plastu a nerezové oceli 2 až 3 dny. Je tedy jasné, že virus mimo lidské tělo má schopnosti přežívat poměrně dlouho, v závislosti na daném povrchu.

Uklízet, uklízet, uklízet

Vědci dospěli k závěru, že nový koronavirus může zůstat na površích, jako je kov, sklo nebo plast, po dobu až několika dnů, zatímco virus chřipky přežije jen 48 hodin. Záleží ale také na okolní teplotě, což bohužel zatím v evropských podmínkách není aktuální. Viru totiž vadí vyšší teploty, když je okolo 30 stupňů Celsia, tak nevydrží dlouho.

Co to znamená? Jedinou věc. Pokud si třeba z MHD virus přinesete domu na tašce či kabelce, kterou si pak odložíte například doma na komodu v předsíni, máte ho tam spolehlivě na několik dní. Důležité je tedy domácnost neustále dezinfikovat.

Dezinfekce na koronavirus zabírá

Podle studie mohou například dezinfekční prostředky s 62 - 71% ethanolem, 0,5% peroxidem vodíku nebo 0,1% chlornanem sodným (bělidlo) "účinně" inaktivovat koronaviry během jedné minuty.

Je tedy nutné dávat si pozor, jaké předměty, které během dne na veřejných místech přišly do kontaktu s nějakými povrchy, nosíte domů. Typicky se jedná o kabelky a nákupní tašky, které si obvykle v MHD odkládáme na vedlejší sedadlo nebo na zem, popřípadě balíčky, které si vyzvednete na poště, zásilky, které vám domů doručí kurýrní služba nebo v neposlední řadě sportovní náčiní, se kterým si vaše děti hrály někde venku nebo na hřišti.

Nezapomeňte tedy vaši domácnost pravidelně uklízet a dezinfikovat, koronavirus může několik dní pohodlně přežívat ve vašem bytě. Vědci totiž zatím netuší, do jaké míry je přenos viru z předmětu nebo povrchu na člověka silný. Dále čtěte: Pokud budete kvůli koronaviru pracovat z domova, držte se několika pravidel.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu