Pokud vám doma často zapáchá odpadkový koš, může být na vině i jeho nevhodná velikost

 Interier 
18. března 2020 10:51 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Odpadkové koše jsou nepostradatelní pomocníci Depositphotos
Každá domácnost produkuje odpad a odpadkové koše jsou tak nedílnou součástí našich životů. Nádoby na odpad se proto objevují nejen v kuchyni, ale i koupelně, dětském pokoji nebo v pracovně. Jak ale vybrat ten nejlepší?

Přestože má odpadkový koš doma opravdu každý, mnozí jeho význam podceňují. Roli přitom hraje nejen objem, výška nebo tvar, ale i materiál, ze kterého je vyrobený. Odpadkový koš už totiž nemusí být nevzhledná nádoba, jako tomu bývalo kdysi v dobách minulých. Dnes může být odpadkový koš i hezkým designovým kouskem.

Odpadkové koše do kuchyně

Sháníte odpadkovou nádobu do vaší kuchyně? Při správném výběru je nutné zvážit hned několik aspektů. Objem odpadní nádoby vybírejte vždy podle počtu členů domácnosti. V zásadě platí, že jedna osoba potřebuje 10litrovou nádobu. To znamená, že běžná čtyřčlenná rodina by měla vybírat odpadkový koš, který má objem kolem 40 litrů. Větší nádoby nejsou vhodné, protože kuchyňský odpad je třeba vyhazovat poměrně často, abyste tak předešli šíření zápachu a bakterií. Z hlediska materiálů se do kuchyní hodí odpadkové koše z plastu, který se snadno umývá. Vhodným materiálem je také nerezová ocel.

To, kam v kuchyni odpadkový koš umístíte, záleží už na vás a dispozicích místnosti. V módě jsou koše zabudované v kuchyňské lince, nejčastěji pod dřezem. Pokud ale musíte mít koš volně v prostoru, volte nějaký stylový, který bude nejen praktický, ale  bude fungovat také jako hezký bytový doplněk.  

Odpadkové koše do koupelny

O cosi méně běžné, avšak stále využívanější jsou koupelnové odpadkové koše. V této místnosti vám postačí malinký koš s poklopem. Tento druh nádoby na odpad je velmi praktický a ocení ho zejména ženy. Ty do něj odhazují například použité vatové tampóny. V koupelně vypadají nejlépe dřevěné nádoby, avšak z praktického hlediska je určitě vhodnějším materiálem omyvatelný plast či nerez.

Odpadkové koše do pracovny

Speciálním druhem jsou odpadkové koše do pracovny. Většinou jde o otevřené nádoby vyrobené z perforovaného kovu. Slouží primárně na odhazování papíru či jiného odpadu, který nepodléhá zkáze. Tento druh odpadkového koše můžete umístit pod psací stůl nebo vedle něj. Běžná výška, kterou mají kancelářské odpadkové koše, nepřesahuje 30 cm. Po naplnění odpadkový koš jednoduše vysypete a používáte dál. Tyto odpadní nádoby také slouží jako estetický prvek kanceláře nebo pracovny, proto dbejte na to, aby pěkně ladily se zbytkem místnosti.

Hygiena v hlavní roli

Nezapomeňte na to, že odpadkový koš patří v kuchyni mezi riziková místa s vysokou koncentrací různých mikrobů. Umývat byste jej měli alespoň jednou týdně. Práci s očistou odpadkového koše vám může výrazně ulehčit i správný výběr nádoby.

Obyčejný otevřený koš, do kterého pouze vložíte sáček, je v souvislosti s hygienou ten nejméně vhodný adept. Je totiž bez víka a bakterie přenosné vzduchem se tedy z něj mohou volně šířit po místnosti a kromě bakterií se takto samozřejmě šíří i smrad rozkládajících se odpadků.

Odpadkové koše na třídění odpadu

Pokud myslíte na ekologii, určitě se poohlédněte po odpadkovém koši na třídění odpadu. Má oddělené přihrádky na papír, plasty a běžný odpad. Nevýhodou je, že přihrádka na komunální odpad je menší než v případě běžných odpadních nádob. Protože papír nebo plasty hážete do jiných oddělení, na běžný odpad potřebujete méně prostoru. Pokud separujete, určitě oceníte, že nemusíte PET láhve nebo papír uskladňovat ve spíži nebo jinde v kuchyni.

Bezdotykové odpadkové koše

Hodně oblíbené jsou bezdotykové koše. Mají zabudované senzory pohybu. To znamená, že jakmile se přiblížíte ke koši, nádoba se automaticky otevře bez toho, abyste se jí museli dotknout. Po určitém čase se pak zase sama zavře. Tento typ je o něco dražší než běžné odpadní nádoby. Výhodou je, že nepřicházíte do styku s bakteriemi, které se mohou na nádobě nacházet. Při umísťování je důležité vybrat prostor tak, aby se koš bezdůvodně neotevíral. 

Dotykové odpadkové koše

K dostání jsou také dotykové odpadkové koše. Otevírají se stlačením knoflíku nebo přiložením ruky k senzoru. Bakteriím se sice úplně nevyhnete, avšak nemusíte řešit problém s umístěním odpadkové nádoby jako v případě bezdotykové odpadkového koše. Tyto koše také patří k dražším typům, avšak zabraňují šíření zápachu a design těchto nádob je přizpůsobený moderním kuchyním. Investovat do něj se tak rozhodně vyplatí.

Pedálové odpadkové koše 

Klasikou mezi odpadkovými nádobami je pedálový odpadkový koš. Stačí stoupnout na pedál a po otevření poklopu vhodit smetí dovnitř. Nemusíte se nádoby dotýkat, takže koš neznečistíte ani v případě, že potřebujete vyhodit něco vlhkýma rukama. Na trhu seženete plastové i nerezové verze různých objemů a různých cenových kategorií. Pokud chcete, aby vám koš vydržel co nejdéle, vybírejte výrobky z pevného plastu nebo kovu. O tom, jak udržet odpadkový koš čistý a voňavý, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu