Jak by měla vypadat ložnice. Čeho se vyvarovat a co naopak podpořit

 Interier 
27. ledna 2020 09:09 / Hana Jordánová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Ložnice v jemných tónech je ideální pro odpočinek Depositphotos
Spánek bychom neměli zanedbávat. Je velice důležitou a nedílnou součástí našeho života, měl by být plnohodnotný a kvalitní. Vy se však probouzíte unavení a nevyspalí, i když si dopřáváte vydatný spánek? Jednou z příčin nekvalitního spánku může být nevhodně zařízená ložnice. Prozradíme vám, jakých chyb se lidé při jejím zařizování nejčastěji dopouštějí.

Většina lidí si myslí, že vybavit si byt není nic složitého. Hlavně, že mají kde bydlet. Ostatní pak už nějak dopadne. Ale to nemusí být vždycky pravda. Své o tom vědí i někteří interiéroví designéři. Zjistili jsme, v čem laici nejčastěji chybují při zařizování svých ložnic.

Umístění postele 

Nejčastější chybou bývá nevhodně umístěná postel. Buď nám „plave“ volně v prostoru, nebo je naopak nacpaná v rohu, což nám pak brání v tom, abychom si na ni mohli pohodlně sednout. Přitom je postel nejdůležitějším prvkem v ložnici, a proto byste její polohu měli předem a v klidu naplánovat.

Důležité je, abyste se k ní dostali z obou stran a aby její čelo bylo u stěny. Zároveň je však třeba se vyhnout umístění pod oknem, a to nejen kvůli světlu, které vám dopadá přímo do obličeje, ale i kvůli špatnému těsnění. Nechcete přece, aby při větrném počasí na vás celou noc nepříjemně táhlo.

Nekvalitní matrace

Při nákupu matrace rozhodně nešetřete. Na druhou stranu ani drahá matrace není zárukou toho, že se kvalitně vyspíte. Klíčem ke zdravému spánku je správně zvolená matrace. Vhodně zvolená matrace v kombinaci s dobrým roštem dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytuje páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům uvolnění. Díky tomu si v noci při spánku dokonale odpočineme, celé tělo zregeneruje, případně ulevíte bolavým zádům.

Stěny ložnice

Častou chybou bývá také špatné zvolení barev na stěnách ložnice. Červená, oranžová nebo výrazná žlutá jsou agresivní barvy, které do ložnice ani v náznaku rozhodně nepatří. Vybízejí k aktivitě a působí rušivě. K odpočinku tedy nejsou vhodné. Do ložnice proto volte čisté, neutrální, světlé odstíny. Ideální je mentolová, světle modrá, zelená nebo nyní velmi módní pudrově růžová. Je pravda, že modrá barva je studená a v mnohých aktivuje pocit chladu, zejména v kombinaci s bílou. Volit ale můžete i holubí šeď nebo jemnou béžovou. Povlečení vybírejte takové, jaké se vám líbí. Tady se nemusíte řídit žádnými pravidly. Je však nutné mít na paměti, že křiklavé nebo agresivní barvy jsou spíše pro mladé páry, které v ložnici jenom nespí.

Máte rádi dekorační polštářky?

To je naprosto v pořádku, ovšem pouze k dekoraci. Na spaní je nikdy nepoužívejte. Hlava by měla být během spánku podložená jedním kvalitním polštářem. Vhodnou volbou je anatomický polštář s paměťovou pěnou, který se dokonale přizpůsobí tělu a poskytne kvalitní oporu hlavě a krční páteři. Díky použitým materiálům se anatomické polštáře vytvarují podle tvaru krku a hlavy, takže poskytují uvolnění šíjovým a ramenním svalům.

Ložnice nebo skladiště?

Ložnice má být prostorná, vzdušná a čistá. Nedělejte z ložnice skladiště nebo dokonce sušárnu. Vonné látky, které obsahují aviváže, budou významným rušivým elementem. Rozhodně do ložnice neumísťujte nepotřebné věci. Naopak se snažte co nejvíce věcí z ložnice odstranit, a to včetně nepotřebného nábytku. Dobrou volbou je pořízení vestavěných skříní s posuvnými dveřmi, které šetří prostor a slouží jako zvuková izolace. 

Špatné zatemnění

Spánek ve tmě má zásadní vliv na naši psychiku, zdraví a dokonce i krásu. Jestliže své tělo během noci dlouhodobě vystavujete světlu, neumožňujete mu, aby si dostatečně odpočinulo. To může vyvolat chronickou nespavost, poruchy imunity, předčasné stárnutí, ale i závažná onemocnění. Proto minimálně hodinu před spánkem zhasněte všechna velká světla, nepoužívejte mobil. Rozhodně neusínejte při puštěné televizi ani rozsvícené lampičce. Na pohádky jste už velcí a tmy se přece taky nebojíte.

Záclony a závěsy ano nebo ne

Občas se objevují různá doporučení, že záclony a závěsy, příp. koberce jsou jen zbytečnými lapači prachu a že do ložnice nepatří. Opak je však pravdou. Tyto doplňky nejsou jen na ozdobu, ale zajišťují elegantním způsobem tolik důležitou regulaci světla a slunce. Koberce ložnici navíc příjemně zútulňují a přispívají k dobré akustice, tedy i intimitě prostoru. Samozřejmě záleží na materiálu. Pokud jste těžký alergik, určitě si nebudete pořizovat huňaté kožešinové koberce nebo sametové závěsy, které nejvíce absorbují prach. Volte závěsy z hladších materiálů, po kterých prach spíše klouže. No a samozřejmě je nutné minimálně jednou za měsíc vyprat. Ale to dnes vzhledem ke kvalitním pračkám a sušičkám zase není takový problém. Záclony můžete prát ve větším intervalu. Opravdu dokonalou tmu zajistí předokenní žaluzie, které jsou zároveň skvělou ochranou před horkem v létě. 

Větrat, větrat, větrat

Špatný vzduch v ložnici způsobuje bolest hlavy a ráno se budete budit bez energie, proto spěte v dobře odvětrané místnosti. Ideálním řešením je instalace větracího systému (mikroventilace), který mají dnes již snad všechna plastová okna. Na suchý vzduch postačí namočený ručník na radiátorech. Kromě vzduchu nezapomeňte také na to, že v ložnici by měla být spíše nižší teplota (cca 17 – 19 °C).  Podle australských vědců přispívá spaní při nižších teplotách nejen k lepšímu spánku, ale dokonce i ke štíhlejší postavě.

Květiny v ložnici

Jste-li milovníky květin, měli byste věnovat zvláštní pozornost vhodným květinám do ložnice. Mezi nejoblíbenější patří rýmovník, který vypouští silice, má dezinfekční a antiseptické účinky. Jako vhodná rostlina do ložnic je také považován fíkus, asparágus, ibišek nebo břečťan pokojový, který umí za 24 hodin pohltit až 90 procent škodlivin. Rovněž neuškodí pnoucí rostliny typu filodendronu, při dostatečném prostoru můžete pořídit i fíkus nebo nenáročnou palmu.

Do ložnice rozhodně nepatří uvadlé, nahnilé, umělé či sušené květiny. Představují mrtvou negativní energii. Vyvarujte se však sukulentů a kaktusů, které příliš harmonické energie do ložnice nedodají. Alergici by měli být na pozoru před rostlinami s chlupatými lístky, které spolehlivě na sebe nalapají prachové částice. K dalším nebezpečným pokojovým rostlinám patří jedovatý tzv. tchynin jazyk nebo také diefenbachie, kala či anturie. Jsou krásné, ale po případném požití ať už vašimi čtyřnohými miláčky nebo dětmi způsobují otoky, křeče a dýchací potíže.

Mobil u postele? V žádném případě

Zdravé spaní, svěží vzduch, odpočinek a intimita – to chce především klid. Do odpočinkové zóny rozhodně nepatří elektrospotřebiče jako třeba stále tak nepostradatelný mobil, přehrávače hudby, notebooky, tablety, digitální světelné hodiny nebo televizory, byť by to byly supermoderní cool kousky.

Teď už víte, co rozhodně nepatří nebo naopak patří do klidové zóny ložnic. Zkuste se řídit našimi radami a budete překvapeni, o kolik lépe se budete cítit. Jakým barvám byste se měli vyhnout v ložnicích, si přečtěte zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Daniel Landa se po koronavirových skandálech vrací k hudbě

Styl

Kalhotový kostým si razí cestu zpět do světa módy. Vypadá skvěle a je snadné jej stylovat

Dům a zahrada

Jak řešit trable s oblečením. Zaseklý zip opraví vazelína, trčící kostici běžná náplast

Zavřít reklamu