Bojíte se roztočů v koberci? Nemusíte, podle vědců tam totiž tito škůdci vůbec nežijí

 Interier 
22. května 2019 14:43 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Lidí alergických na roztoče stále přibývá Depositphotos
Většina alergiků přizpůsobuje svému zdravotnímu problému i vybavení bytu a mimo jiné se obvykle straní i kobercům. Mnozí lidé jsou totiž přesvědčeni, že koberce jsou semeništěm roztočů. Jenže němečtí vědci tento mýtus vyvrátili. Roztoči podle nich v kobercích vůbec nežijí.

Problematikou výskytu roztočů se zabývá německý zkušební ústav Aachen Forschungsinstitut e.V. a ten informace ohledně roztočů v kobercích jednoznačně vyvrátil. Roztoči podle vědců v kobercích nežijí, protože v nich nemají vhodné podmínky pro svůj život. V koberci mohou být pouze jejich vysušené exkrementy navázány na domácí prach, které se tam dostanou z postele nebo pohovky. Neschopnost roztočů žít v kobercích potvrzuje zjištěná skutečnost, že v kancelářských prostorech, vybavených koberci, se roztoči nevyskytují.

Strašák jménem roztoč

Roztoči jsou okem neviditelní členovci, rodově příbuzní klíšťatům. Průměrně měří cca 0,2 mm, hodně vyvinutý jedinec je až 0,5 mm velký. Bez mikroskopu je není možné pozorovat nejen pro jejich malou velikost, ale protože jsou průsvitní.

Živí se zejména drobnými částečkami kůže, také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami. Životnost roztočů jsou 2 – 4 měsíce a produkce jejich exkrementů je 200x vyšší než jejich váha. Ideální podmínkou pro jejich život je teplota mezi 22 - 26 °C, nedostatek světla a vlhkost 70 - 80 %. Nevydrží mráz, teploty nad +55 °C, slunce a méně než 50% vlhkost – všechny tyto faktory je zabíjí.

Kde se roztočům daří

Největší množství roztočů najdete jednoznačně v matracích postelí. Jediná matrace obsahuje až několik milionů jedinců, kteří se v hojném množství nachází i v polštářích a přikrývkách. Ještě více dopřejete roztočům ve chvíli, kdy se rohodnete větrat peřiny venku, více jsme o tomto tématu psali zde.

Počet lidí, kteří trpí alergií na roztoče, rok od roku přibývá. Nemoci související s alergií na roztoče se dokonce vyskytují častěji než nemoci z alergií na rostlinné pyly. U koho lékaři diagnostikují alergii na bytový prach, znamená to, že má alergii na výkaly roztoče v bytovém prachu, výtrusy plísně a další domácí alergeny. Průměrně 90 % roztočových alergenů v bytě pochází z postelí. Jedná se především o výměšky roztočů, které po uschnutí vytváří malé částice, které víří vzduchem a do asi 15 min padají na podlahu a spojují se s běžným bytovým prachem. Bakteriální alergeny po rozvíření zůstávají ve vzduchu podstatně déle, i celý den.

Jak eliminovat alergeny v bytě

Náš životní styl je zcela jiný než našich předků. Dnešní člověk tráví větší část života v místnostech. I proto je různými alergiemi postižena velká část populace, další část trpí ekzémy, chronickou rýmou či astmatem. Značně snížit množství roztočových alergenů v domácnosti můžete častou a stálou hygienou lůžka a lůžkovin, důkladným vysáváním a údržbou podlahových ploch. Velmi důležité je časté větrání a zabezpečení cirkulace vzduchu. Tyto návyky jsou nutné v případě, že v domácnosti již alergik žije, ale pro všechny ostatní jsou účinnou prevencí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu