Chystáte se malovat? Pak nezapomeňte na tyto důležité kroky
Protože pokud to neuděláte, mohla by celá vaše práce přijít nazmar a ještě by vás výsledek mohl pořádně nazlobit. Pojďte se tedy podívat, na co byste určitě neměli zapomenout.
Malý test nátěru rozhodne
Jako první je třeba otestovat podklad, na který chcete novou barvu nanášet. Není to nic složitého, bude vám stačit namočený malířský váleček. Udělejte s ním pár tahů po zdi a sledujte, co se bude dít. Pokud se vám nátěr přichytí na váleček, máme pro vás špatnou zprávu: zeď budete muset oškrábat.
Jak si pomoci
K tomu vám pomůže obyčejná školní houba, malířská štětka nebo klidně onen váleček. Vybranou pomůcku namočte a důkladně s ní navlhčete zdi, které budete malovat. Poté vezměte ideálně malířskou škrabku a můžete se pustit do práce. Myslete však na to, že bude nutné odstranit všechny vrstvy.
Zarovnat a vydezinfikovat
Pokud máte hotovo, měli byste vyspravit trhliny či nerovnosti, aby se vám nezačala omítka s malbou časem odlupovat. Ideálně si pořiďte tmel, jehož použití je jednoduché a dobře se s ním pracuje. Současně také překontrolujte, zda se někde na stěně neobjevuje plíseň.
Pokud ano, nastříkejte místo kvalitními přípravky, abyste měli jistotu, že se vám nezačne pod malbou rozrůstat. Takové pohromy se do budoucna těžko zbavuje, a navíc je plíseň zdraví škodlivá, takže by vám i vaší rodině mohla způsobit mnoho problémů.
A pokud máte pocit, že máte na stěně například mastné či jiné fleky, jednoduše je očistěte vodou s jarem či mýdlem.
Zarovnání a penetrace
Dalším krokem by mělo být vyrovnání celé plochy například malířskou stěrkou a pak už míříte do finále. Určitě byste však neměli vynechat takzvanou penetraci. Ta zajistí to, že plocha bude pro budoucí malbu dostatečně pevná a bude sát nátěr na všech místech stejně, takže se vyhnete různým barevným výkyvům a šmouhám. Navíc penetrace přispěje k tomu, že nová barva na stěnu dobře přilne.
Tip
V obchodě se můžete setkat se třemi typy penetrací, a to univerzální, hloubkovou a fungicidní. Univerzální se hodí na většinu podkladů, hloubková, jak již název napovídá, proniká více do povrchu. Je tudíž ideální do míst, která jsou z hlediska podkladu problematická. Fungicidní nátěr je pak vhodné využívat tam, kde je zvýšené riziko vzniku plísní. Příkladem jsou třeba zdi sousedící s chladnou místností.
A teď už se směle můžete pustit do malování podle vašich představ. Pokud však stále váháte, kterou barvu vybrat, zkuste si přečíst pár tipů v našem článku zde.