Zašlou a poškrábanou vanu nemusíte měnit, opravte ji
Jak na skvrny v ocelové vaně
Skvrny z vany odstraníme celkem snadno odstraňovačem rzi na karoserie automobilů. Potom natřeme očištěný kovový povrch antikorozním nátěrem a vyštípnutá místa vyplníme karosářským tmelem. Jakmile tmel zatvrdne, zabrousíme ho jemným brusným papírem k použití za mokra. Na závěr povrch přetřeme emailovou barvou.
Někdy pomůže nový nátěr
Litinovou vanu nebo vanu z lisovaného železného plechu také můžeme natřít celou. Nejprve odstraníme skvrny z povrchu vany. Použijeme k tomu brusný nástroj na vany, který dostaneme v obchodě s instalatérskými potřebami nebo od výrobců van. Na zakrytí drobných škrábanců použijeme soupravu k retušování emailové barvy. Před nanesením barvy povrch vany v místě retuše zbavíme všech nečistot.
Co se škrábanci na vaně z plastu?
Půjdou dolů celkem snadno. Poškrábanou plastovou vanu můžeme zevnitř zlehka vyčistit vlnou na leštění kovů, hlubší vyštípnutí plastu vyplníme speciální dvousložkovou akrylátovou pastou, kterou dostaneme v obchodech s instalačním materiálem nebo v některém z hobby marketů.
Starou vanu můžete nově obléct
Do ocelové či litinové vany instalujete akrylátovou vložku. Rozměrově se přizpůsobí původní vaně. Místa v ní moc neubude. Po upevnění vložky speciálním tmelem vana vypadá, že tak už byla vyrobená. Okraj zakryjí lišty a celá práce trvá asi čtyři hodiny. Za čtyřiadvacet hodin můžete vanu v plném rozsahu opět používat. Nevýhodou je, že k instalaci akrylátové vložky nejspíš budete muset povolat odborníka.
Pokud byste se přesto rozhodli renovovat celou koupelnu, můžete vanu využívat i jako sprchový kout. Jak na to jsme psali zde.