Vyzkoušejte pestrý a originální živý plot. Jaké máte možnosti?
Zkuste originální pojetí
Vhodně zvolené keře a stromy vyčarují okolo zahrady kouzelný plot plný barev. Zdaleka neplatí, že stálezelený plot vytvoříte nejlépe z tůjí. Neopadavých rostlin, které jsou vhodné i pro živé ploty, je na trhu obrovský výběr. Vhodnou kombinací pak můžete dát zahradě osobitý výraz.
Místo jehličnanu třeba habr
Habr obecný sice není stálezelený, ale vytváří neprůhlednou stěnu i přes zimu. Jeho listy na podzim seschnou, zhnědnou, ale neopadají a zůstanou na stromě až do jara. Habr je navíc velmi nenáročný a dá se použít i jako ochrana před větrem. Po zakořenění navíc rychle roste, třeba i víc než půl metru za sezónu. Habr je ale nejen domácí dřevinou typickou pro české prostředí, ale pěkně se vyjímá i u luxusních sídel.
Krásný, ale pomalý buxus
Pokud netrváte na jehličnanu, ale ani v zimě se nechcete vzdát soukromí tvořeného neprůhlednou stěnou, můžete zkusit Zimostráz (Buxus). Tato dřevina vydrží zelená celoročně. Líbit se vám bude v případě, že rádi pracujete na zahradě a toužíte si svůj živý plot vytvarovat k dokonalosti. Oblíbená je nejen kvůli snadnému tvarování, ale také s ohledem na malé nároky na půdu a odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Možnou nevýhodou je, že velmi pomalu roste. Díky tomu ho ale nemusíte neustále stříhat a bát se, že se rozroste přespříliš.
Trnitá krása
Pro ochranu své zahrady můžete využít také hlohyni. Hlohyně jsou trnité keře, což zvyšuje jejich neprostupnost. Dorůstají výšky až 3 metry. Jsou to stálezelené keře. Kvetou v květnu a červnu drobnými bílými květy seskupenými do bohatého květenství chocholíků. Hlohyně je nenáročná, daří se jí skoro všude, ale upřednostňuje těžší, živné, hlinité až hlinito-jílovité půdy. Nesnáší ale velké teplotní změny.
Potěšení pro ptactvo
Pokud chcete mít živý plot ještě více živý, vyzkoušejte dobrotu pro ptáky. Ptačí zob je keř se zajímavými listy. Roste pomalu, hustě a až do výšky tří metrů. Keře stříhejte dvakrát ročně - poprvé na jaře a podruhé v srpnu. Ptačí zob rozhodně nestříhejte na podzim a v zimě, protože vyrašené výhonky by mohly zmrznout. Ptačímu zobu se nejlépe daří na živných vápenatých půdách, ideálně na slunci. Je to rostlina poměrně nenáročná a mrazuvzdorná.
Něco na mls
Pro živý plot se hodí také Muchovník - rostlina je jinak známá také jako indiánská borůvka, aljašská borůvka nebo rozinkový strom. Jedná se o plně mrazuvzdorný, opadavý keř. Rostliny mají výtečné plody podobné klasickým borůvkám. Muchovník dobře roste a plodí i ve vyšších polohách. Bohatá úroda dává obrovské množství šťavnatých velmi sladkých plodů, které dozrávají již koncem června.
Zářící déšť i oheň
Zlatý déšť prozáří zahradu jako slunce. Rozkvétá totiž v době, kdy ostatní rostliny ještě spí. Dorůstá výšky dvou až tří metrů, je to opadavý, rychle rostoucí keř. Miluje přímé slunce a daří se mu v jakékoliv půdě. Zatímco „Zlatice“ kvete výrazně žlutě, Skalník rozzáří plot žhavou červení. Skalník dorůstá do 2 m výšky a až 2,5 m šířky. Hlavní větve se obloukovitě sklánějí k zemi. Listy jsou drobné, výrazně lesklé, temně zelené. Na podzim se keř zbarvuje do výrazné oranžové až červené. Kvete v květnu drobnými růžovými květy. Plodem jsou malé červené malvičky, které zrají během září a října. Rostlina je nenáročná a velmi odolná, roste dobře na slunci i v polostínu, v jakékoliv půdě, pouze v těžkých jílovitých půdách vyžaduje dobrou drenáž při výsadbě.
Další zajímavé tipy
Pro zajímavě orámovanou zahradu se hodí také Tavolník Douglasův, který dorůstá až do výšky 1m a později se rozrůstá i do šířky. Přes léto kvete růžovými jemně vonícími květy. Nenáročný keř pro jakékoliv stanoviště. Podobně je nenáročná také Svída krvavá - opadavý keř s intenzivní oranžovočervenou barvou mladých výhonů. Po zakořenění na stanovišti velmi rychle roste a houstne. Kvete zjara drobnými bílými květy. Plodem jsou modročerné peckovice. Výborně snáší jakýkoliv řez i sestřižení.