Ozdobte svou zahradu zpěvnými ptáky ve voliéře!
Netradiční ozdoba zahrady
Chcete si užívat příjemný zpěv ptáků i pohled na jejich nádherné barvy? Pokud máte prostor, můžete si chov ptactva určitě vyzkoušet. Ale pozor! Musíte si uvědomit, že exotičtí ptáci vyžadují každodenní péči. Dříve, než si pořídíte zvířátka, je samozřejmé, že jim musíte připravit místo pro jejich další život. Musíte mít jasno, proč si je pořizujete. Jestli mají být jen ozdobou, nebo se mají také rozmnožovat, a jestli chcete, aby byli šťastní a spokojení.
Voliéra
Nejprve je potřeba zajistit klec. Možností je mnoho, ale pro venkovní okrášlení zahrady se doporučuje voliéra. Venkovní voliéra může stát na zahradě buď samostatně, nebo s kombinací chovného domku s vnitřními voliérami, kde se nachází i krmná místnost a jsou zde zavěšeny budky na hnízdění. Venkovní a vnitřní voliéry bývají obvykle spojeny průletovými okny o velikosti cca 30 x 20 cm. Pokud máme venkovní voliéru bez chovného domku, je třeba ji alespoň ze dvou stran, chránit pevnou (např. dřevěnou) stěnou, zakrýt střechou a vytvořit tak ptákům závětří. Celkově je důležité, aby byly voliéry vymyšleny a poté postaveny tak, aby disponovaly poměrně velkým ochranným prostorem. Ve voliéře nemají chybět úkryty a místa, která jsou dobře krytá před deštěm a v zimě sněhem a do kterých nefouká vítr. Vítr a průvan je pro papoušky pokaždé špatný.
Střecha
Celkové zastřešení je vhodné hlavně jako prevence proti různým nemocem, které mohou přenášet trusem volně žijící ptáci. Střecha nemá být z tmavého materiálu, aby se prostor pod ní příliš nepřehříval. Také v tomto prostoru by měl být umístěn úkryt, který zvíře kryje ze všech stran (jakási budka). Ta by měla být velká podle druhu našeho papouška s podle toho vytvořeným vletovým otvorem. Střecha by měla být zkosená. Je třeba dávat pozor, aby papoušci neměli k izolaci přístup (vata a polystyren by jim určitě neudělali dobře).
Bidýlka
Bidýlka jsou samozřejmostí, ale v zimě byste je měli vyměnit za silnější. Za velkých mrazů na nich ptáci sedávají tak, aby nepřišli o prsty na nohou (bidýlka musí být tak silná aby umožňovala zvířeti zakrýt si nožky svým vlastním peřím).
Které ptáky zvolit
Mezi exotické ptáky, které můžete chovat celoročně venku, patří třeba zebřičky. Pokud nejsou příliš choulostivé, přezimují v hnízdech, kde se zahřívají v párech nebo menších skupinkách. Nesmí se však jednat o slabé kusy, ty je lepší dát na zimu do mrazuprosté místnosti. Do venkovní voliéry se hodí také čížci lesní, čečetky, zvonci zelení a další pěnkavovití ptáci. Dostupný je také hýl mexický, což je tvrdý pták dobře se chovající a velmi odolný na zimu. Svým švitořením potěší také hejno různobarevných andulek. Někteří chovatelé mají venku i neofémy, rozely a kanáry. Zejména kanáři patří mezi nejoblíbenější drobné exotické ptáky. Jejich chov není náročný, proto je vhodný i pro začínající chovatele. Kanáry můžete chovat ve skupině i s jinými druhy astrildovitých ptáků. Venku ale potřebují kout chráněný před deštěm a větrem. Nemělo by se chovat pohromadě více samců, optimální jsou tři samice a jeden samec.