Jak nabarvit pozinkovaný plech

 Exterier 
10. března 2017 18:29 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Plechová klasika. Internet
Nátěry pozinkovaných plechů, kupříkladu plechových střech, okapových žlabů a rour parapetů, vrat a dalších, patří v praxi mezi problematické záležitosti. Důvodem je špatná přilnavost většiny barev k čerstvému nezoxidovanému zinku, případně i k zinku zoxidovanému. Komplikací je rozdílné složení zinkového povlaku. Zejména vyšší obsah chromu v zinku snižuje přilnavost nátěrů.

Pozinkované materiály někdy drží barvu velmi špatně, proto při nákupu barvy upřednostněte, na které je to výslovně napsáno na prvním místě, protože barev na pozinkovaný plech je velká řada a málo která je dobrá.

Na plechových střechách je nejčastější pozink, a to nejen na těch starších. Má řadu kladů, nejen cenových. Nicméně na nový pozinkovaný plech nemůžeme nanést běžný základní nátěr na kovy – s povrchem střechy by se nespojil, nedržel by a velmi rychle by se z pozinku oloupal. Proto střechu necháme tak, jak je napospas vlivům povětrnosti, aby sama zoxidovala. Nový plech, který byl původně lesklý, s různě lesklými stříbřitými skvrnami a na dotek se zdál i mastný, v průběhu jednoho až dvou let získá matný, poměrně jednotný vyzrálý šedý povrch. Na něj pak použijeme speciální barvu na pozinkované střechy s minimální úpravou podkladu.

Natírat lze i hned

Pokud nechceme čekat a hned toužíme po barevné střeše musíme velmi pečlivě barvu vybrat a také podklad řádně připravit. Volíme mezi vodou ředitelnými nátěrovými hmotami či nátěry na bázi rozpouštědel. A čeká nás rozhodnutí, zda chceme mít nátěr matný či lesklý – v některých případech lze totiž dodatečně těžko jeho vzhled měnit. Ale jakmile přípravek vybereme, držíme se jednoho výrobce a neexperimentujeme a přípravky nemícháme. Budeme potřebovat nátěr podkladní a nátěr vrchní, konečný. Postupy natírání i doby schnutí se někdy dost liší a proto je žádoucí podrobný pracovní postup dobře prostudovat.

Příprava povrchu

Před aplikací je nutno nejprve povrch odmastit, umýt vodou se saponátem, TECHNICKÝM LIHEM, ŘEDIDLEM C 6000 nebo ACETONEM a podobně. Barva pak váže dobře na podklad, má tedy vynikající přilnavost a dlouhodobou odolnost přímým povětrnostním vlivům včetně odstínové stálosti. Vysoce kvalitní, speciální anorganické pigmenty, jsou bez obsahu těžkých kovů či jiných škodlivých látek negativně ovlivňujících životní prostředí. Barva nestéká a velmi rychle zasychá. Nanášení je možné prakticky všemi běžnými způsoby, natíráním i stříkáním. Povrch natřeme nejlépe ve dvou vrstvách, mezi jednotlivými nátěry doporučujeme technologickou přestávku nejméně 12hodin. Při aplikaci stříkáním můžeme provést druhý nástřik cca již po 30minutách, takzvaně „mokrý do mokrého“, tím podstatně zkrátíme dobu aplikace. Teplota podkladu je ideální cca 10 - 25 C°, povrch by neměl být rozpálený sluncem, ani vlhký nebo dokonce mokrý. Nátěr nepřilne k vlhkému podkladu a následně se z povrchu sloupe.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky