Zatravňovacími dlaždicemi snadno zpevníte plochu pro auto i schody ve svahu!

 Exterier 
21. ledna 2017 06:33 / Marie Popelková
  2
📷
4 fotografie v galerii
Zatravňovací dlaždice vám mohou pomoci vyřešit třeba příjezdovou cestu. Ilustrační foto
Pokud přemýšlíte, jak zpevnit travnaté plochy na svém pozemku, možná vám přijdou vhod zatravňovací dlaždice. Lze zvolit buď plastové nebo betonové a jsou řešením například pro zpevnění místa pro parkování auta a jsou vhodné i pro vytvoření příjezdové cesty nebo schodů ve svažité zahradě.

Zatravňovací plastové dlaždice

Oproti betonovým dlaždicím umožňují zatravnění okolo 80 procent, lépe tak do zahrady zapadnou. Jsou vyrobeny ze stoprocentního recyklovatelného polyetylenu, mají UV ochranu a dobře odolávají i nepříznivému počasí. Jejich velkou výhodou je jednoduchá a rychlá pokládka, nízká motnost a snadná manipulace. Mezi další výhody pak patří i ochrana proti nadměrnému vysychání trávníku nebo ochrana proti erozi svažitých ploch.

Zatravňovací plastové dlaždice se pokládají do drenážní drtě. Odkryjte asi 20 cm vrchní vrstvy zeminy, nahraďte ji hrubším a jemnějším štěrkem. Pak vrstvu pořádně zhutněte. Při pokládce dlaždice dejte pozor, aby žádná nikde nevyčnívala - při sekání trávy by to byl problém.

Nejlepší je pak do dlaždic zasadit parkovou travní směs s nízkými druhy travin. Druh travního semene ale zvolte i podle umístění - jiné druhy trávy jsou vhodné pro slunná a jiné pro stinná místa. Mezery mezi dlaždicemi vyplňte kvalitním substrátem.

Pokud po dlaždicích bude jezdit auto, je nejlepší položit dlažbu po celé ploše. Lze ale samozřejmě zvolit i variantu, kdy z dlaždic vytvoříte jen široké koleje.

Betonové zatravňovací dlaždice

Podobně jako u plastových dlaždic je potřeba odkrýt asi 20 cm zeminy. Pak připravíte štěrkové podloží. To by mělo tvořit z poloviny hrubý a z poloviny jemný štěrk. Vrstvy opět zhutněte. A stejně jako v případě plastových dlaždic nesmí dlažba nikde vyčnívat, musí naopak pěkně pasovat.

Kde se zatravňovací dlažba nehodí?

Zatravňovací dlaždice nejsou ideální na místa, kde se předpokládá častý pohyb osob. Problematické mohou být například pro lidi o francouzských holích, pro ženy nosící podpatky nebo lidi pohybující se na invalidním vozíčku.

Údržba zatravňovací dlažby

Díky vysoké odolnosti materiálu, ze kterého jsou betonové dlaždice vyrobeny, nepotřebují žádnou zvláštní údržbu. V kombinaci například s mokrým listím nebo pylem může dojít ke změně zabarvení, to ale následně působením deště nebo sněhu zmizí. Hůře odstranitelné jsou pak chemické skvrny, například od motorového oleje. Ty je pak nutné odstranit za pomoci speciálních čisticích prostředků.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...