Toužíte po zahradě plné vzrostlých stromů a nechcete na to roky čekat? Není to nic nemožného!
Obvykle si lidé při zakládání zahrady zasadí malé stromky a roky čekají, než se promění v urostlé dřeviny. Trpělivost je ale pouze jednou z cest ke krásné zahradě. Existuje ještě jeden způsob - vysadit na zahradu již vzrostlé stromy a keře. Tato metoda je sice dražší, díky svému okamžitému efektu si však u lidí získává čím dál větší oblibu. Teď na jaře je navíc ideální doba pro sázení většiny vzrostlých rostlin!
Jestliže zakládáte novou zahradu nebo upravujete zahradu stávající, zvažte, zda by ve vašem případě výhody vzrostlých stromů a keřů nepřevážily jejich nevýhody. V současné době je totiž možné pořídit téměř jakékoliv vzrostlé rostliny.
Výhody sadby vzrostlých stromů
Co se týče výhod sázení vzrostlých stromů, tou největší je přirozeně okamžitý efekt sadby, díky kterému není potřeba čekat na posezení ve stínu košaté koruny stromu celou jednu generaci. U ovocných stromů vedle možnosti dřívější sklizně plodů hovoří pro i fakt, že mladé stromky jsou náchylnější k nemocem a ohrožení škodlivým hmyzem.
Vzrostlé rostliny také slouží jako okamžitá větrná bariéra, což je podstatné především u pozemků na otevřené ploše. K tomuto účelu jsou nejvhodnější vzrostlé keře, které již mají zelenou hmotu, nebo živé ploty vysázené ze vzrostlých tůjí, habrů, tisů a podobně. Ty by měly mít alespoň 150 cm na výšku, spíše však dva metry.
Něco za něco
Výhody výsadby vzrostlých stromů se odrážejí ve vyšší ceně. Řešení zahrady pomocí vzrostlých rostlin může být podle odborníků 10krát dražší než klasická cesta. "Je také potřeba počítat s tím, že určité procento vzrostlých stromů či keřů se neujme. Proto je potřeba si pečlivě pohlídat poskytované záruky, ideálně by se měly vztahovat na rostlinu i na práci se sázením," upozorňuje zahradní architekt Martin Adamíra. I proces vysazování je poměrně náročný, vyžaduje obvykle speciální techniku, a je proto vhodné si na něj najmout specialisty. Stromy a keře v zemních balech nebo rostliny prostokořenné mají současně omezený čas výsadby, na druhou stranu vzrostlé rostliny ve speciálních kontejnerech je možné sázet po celý rok.
Nejlepší je kompromis
Mezi odborníky převládá názor, že ideální je zvolit kompromisní řešení. Vyplatí se například výsadba živého plotu z větších rostlin. Zajistíte si tak v poměrně krátkém čase trochu soukromí. Na druhou stranu existuje řada keřů, které rostou velmi rychle a i z malých proutků můžete mít za rok či dva velmi slušný živý plot. Lidé také často vysazují na zahrady vzrostlé jehličnany, ale i třeba buky, jilmy nebo ovocné stromy. Někdo tak zainvestuje do velkého živého plotu a jednoho či dvou větších stromů, na zbytek pak trpělivě čeká. Jiný je ochotný napumpovat do zahrady velké peníze a mít ji hned hotovou. Žádné ideální pravidlo však neexistuje. Je třeba se rozhodnout podle vlastního uvážení a finančních možností.