Na slunnou a suchou terasu, kde jen tak nějaká rostlina nevydrží, se ideálně hodí okrasné traviny

 Exterier 
19. února 2022 18:09 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Na slunné terase může být problém pěstovat běžnou balkonovou rostlinu Depositphotos
Máte slunnou a suchou terasu, na níž jen tak nějaká rostlina nevydrží? Co tak zkusit okrasné trávy? Krásně kvetou a navíc je většina druhů mrazuvzdorná.

Okrasné trávy jsou často opomíjené, i přesto, že mají své osobité kouzlo. A to je velká škoda. Jde o nenáročné rostliny, které umí ozdobit interiér každého domu, a stejně tak jim to sluší na terase či balkonu. Okrasné trávy se nádherně vyjímají společně s jinými květinami a dokáží zkrášlit jakýkoliv prostor.

Zdroj potravy

Úplně původní traviny daly světu první zdroj potravy a dodnes představují hlavní potravinu lidstva. Mezi traviny totiž patří i známé obiloviny, ale také rýže a kukuřice či cukrová třtina. Traviny daly také světu první papír (šáchor — Cyperus papyrusj). Mnoha krajinám vtiskují výlučným postavením svůj charakter a se svými 6 až 7 tisíci druhy patří k nejrozsáhlejším čeledím naší planety.

Jako okrasa

Přestože okrasné traviny nacházejí stále větší a větší uplatnění na zahradách, balkonech či terasách, jsou pořád jako samostatné kultury dost opomíjeny. Přitom je to škoda. Jejich velkou předností je jemná tónina barev a u některých druhů mimořádná krása květenství, čehož lze následně využít také k dekoračním účelům, například do suchých váz.

Odlišné nároky

Odolnost proti přímým slunečním paprskům a suchu. To je to, co lidé marně hledají u balkonovek. Tyto vlastnosti má většina druhů okrasných trav, které si doslova libují v tom, pokud na ně svítí 6 hodin slunce. Navíc v našem klimatickém pásu rostou okrasné traviny jako trvalky, a je tedy o důvod více je vyzkoušet i jako balkonovu rostlinu. Tu můžete nakombinovat i s jinými květinami, které také milují slunce. Jaké to jsou, se dočtete zde.

Správná nádoba

Aby se okrasným travinám dařilo, důležité je vybrat správnou nádobu. Květináč by měl být dostatečně velký a široký, aby se v něm mohla rostlina rozrůst a utvořit kvalitní kořenový systém. Důležitá je také na dně drenážní vrstva, která zajistí optimální vlhkost půdy. Do substrátu přimíchejte také směs kompostu a perlitu, aby kořeny netrpěly nadměrnou vlhkostí a neuhnívaly. Rozhodně platí, že zálivku byste měli aplikovat tehdy, když je povrch půdy suchý. A nedílnou součástí správné péče je také hnojení.

Zdroj: balconygardenweb.com, homesandgardens.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Tech

Závody ve vývoji hypersonických zbraní jsou v plném proudu. Americký tajný projekt Mayhem bude stroj...