Pokud uvažujete o terase z WPC prken, pak dobře vybírejte. Nekvalitní prkna se rozpadnou do pěti let

 Exterier 
12. února 2022 10:56 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Terasová prkna z WPC mají podobné vlastnosti jako dřevo Pixabay
Uvažujete o terase z WPC prken? Pak dobře vybírejte, jinak hrozí, že se vám taková podlaha již za pár let zcela rozpadne.

WPC prkna vydrží dlouho, a to i bez jakýchkoli úprav. Nepotřebují lakovat, mořit, olejovat, natírat a ani impregnovat. Jde zkrátka o stálebarevný materiál, který nemění svůj tvar a velikost, je zdravotně nezávadný, protiskluzový a recyklovatelný. Ale jenom v tom případě, že sáhnete po opravdu kvalitním materiálu. Jak se však vyznat ve změti nabídek?

Proč WPC

Spousta lidí nedá dopustit na dřevo, ale z něj vychází WPC (Wood-Plastic Composite) materiál. Ten totiž využívá dobré vlastnosti dřeva a v maximální možné míře odstraňuje všechny nežádoucí vlastnosti, mezi které patří například náchylnost k hnilobě, napadení hmyzem, rozměrová nestálost, povrchové nerovnosti nebo nesourodost materiálu.

Výhody WPC proti dřevu

  • nemění tvar (nesesychá, nekroutí se, nebobtná)
  • nepraská a netvoří třísky
  • odolává extrémním podmínkám počasí
  • nepodléhá hnilobě, plísním, dřevokazným houbám či hmyzu a škůdcům
  • je stálebarevné, ekologické, zdravotně nezávadné, snadno čistitelné a obecně bezúdržbové
  • je protiskluzové a voděodolné
  • má dlouhou životnost

Pozor na napodobeniny

Pořídit si WPC prkna je jedna věc, ale druhá věc je pořídit si především kvalitní desky. Velmi obezřetní buďte především při výběru dutých prken, z více než 50 % jde o ošizenou výrobu z Číny. Proto je důležité, abyste se snažili co nejvíce dozvědět o složení takových desek. Kvalitní WPC materiál má poměr 60 % dřevo, 30 % plast. Zbylých 10 % připadá na silikony, adheziva, barviva a UV stabilizátory. Problém dutých profilů také spočívá v tom, že horní a spodní vrstva má rozdílnou teplotu a v dutinách dochází ke kondenzaci vody a k hnilobě. Navíc není pravda, že by dutá prkna byl absolutně nenasákavý materiál. Pokud sáhnete opravdu po nekvalitním výrobku z Číny, což často poznáte také podle ceny, můžete počítat s tím, že se prkna začnou drolit a kroutit. A do pěti let se vám rozpadnou.

Na ploty i bednění

S WPC materiálem můžete pracovat jako s běžným dřevem. Navíc k tomu nepotřebujete žádné speciální nářadí. Prakticky můžete WPC desky použít všude tam, kde se hodí dřevo, tedy nejenom na terasy či podlahy, ale také jako ploty, obklady (budov a stěn), bednění, zábradlí a dokonce z nich vyrobit i nábytek, jako jsou lavičky a stolky.

Snadná údržba

Prkna není potřeba lakovat či jinak impregnovat. Stačí je zamést a pravidelně omývat vodou se saponátem. Pokud se na povrchu objeví plíseň, můžete použít standardní čisticí přípravek s bělidlem a následně je opláchnout vodou. Vyhněte se přípravkům na bázi rozpouštědel.

Pozor na olej

Je však třeba dávat si pozor na skvrny způsobené olejem nebo mastnotou, například při grilování. Vzhledem k tomu, že WPC materiály obsahují dřevitou složku, která má přirozenou nasákavost, může olej způsobit trvalé skvrny. V případě znečištění je důležité skvrny co nejrychleji odstranit vodou, saponátem nebo odmašťovacím přípravkem. 

Zdroj: ekotimber.in, www.surfacesreporter.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti