Zelená střecha má kromě estetického vzhledu celou řadu výhod. Například sníží teplotu i hluk v domě

 Exterier 
29. srpna 2021 16:34 / Šárka Sokolská
  0
📷
6 fotografií v galerii
Ve světě jsou zelené střechy už běžnou záležitostí Pixabay
Střechy nemusejí být nutně pokryté klasickou krytinou. Hitem jsou tzv. zelené střechy, tedy plochy pokryté zelení. Kromě estetického vzhledu mají celou řadu dalších výhod.

Už v Severní Americe, na Sibiři nebo domorodci v Africe věděli o přínosech střech  pokrytými zelenými rostlinami. U nás se první vegetační střecha objevila na počátku 20. století. A dlouhou dobu to byla spíše výjimka. V posledních letech se však ze zelených střech stal doslova trend. Může za to větší důraz na úsporu energií a ekologii. Co vše taková střech umí?

Brání v přehřívání

V posledních letech nejsou tropické dny žádnou výjimečnou situací. Spíše naopak. A asi nejhorší bývají pobyty v horkem rozpálených městských ulicích a domech. Vegetační střechy dokáží tomuto nepříjemnému přehřívání zabránit. Jak je to možné? Klasická hydroizolace se nahřeje na 80 °C, zelená střecha jen na 35 °C. Díky tomu budete mít v interiéru mnohem nižší teplotu. Ale stejně tak umí zabránit únikům tepla během zimy. 

Sníží prašnost a hluk

Stejně jako parky nebo zahrady, umí i zelené střechy snížit prašnost v celém domě. Tím docílíte příjemnějšího a zdravějšího mikroklima v celém domě. Navíc zeleň umí zadržet tolik potřebnou vodu a především produkuje kyslík. Zvláště ve městech lidé ocení jakékoliv snížení hluku v domácnostech. To vegetační střechy také umí. A ne málo. Při osázení střechy rostlinami se hluk v domě dokáže snížit dokonce až o 6dB. 

Zadrží vodu

Velkou předností vegetačních střech je schopnost zadržovat dešťovou vodu. Z běžné betonové střechy s hydroizolací se odtok dešťové vody pohybuje mezi 95–100 %, zelená střecha dokáže toto množství snížit průměrně na 50 %, čímž odlehčuje kanalizaci. 

Vhodná střecha 

Osázet lze prakticky jakoukoliv střechu, ať už na zděných domech nebo dřevostavbách, rovnou či šikmou. V každém případě je nutné dbát na kvalitní projekt a provedení střechy, zejména pak na hydroizolační vrstvu. Staticky je nutné střechu navrhovat na maximální nasycení vodou celého souvrství, kde to statika dovolí. Podle její konstrukce pak můžete volit druhy rostliny.

Od květin po stromy

Co se týká vhodných druhů rostlin, zde záleží jak na vaší fantazii, tak především na zatížení střechy. Například kvetoucí rostliny, ale i traviny potřebují vysokou vrstvu substrátu. Proto bude i zátížení střechy poměrně vysoké. Naopak nejnižší nároky i na vodu budou mít sukulenty, ať už netřesky či rozchodníky. Z těchto rostlin si můžete vytvořit také kouzelné dekorace do interiéru a zasadit je třeba do starých knih. Jak na to jsme psali zde. A vzhledem k tomu, že mezi zelené střechy se řadí i střeší terasy, lze na nich pěstovat i různé druhy zakrslých stromů, keřů a dokonce i čerstvé bylinky a zeleninu. V každém případě platí, že i o jakoukoliv zelenou střechu je potřeba se postarat. Pozor si musíte dát na náletové dřeviny, které by vám mohly neúměrně zvýšit zátěž střechy. 

 Zdroj info: sustainability.ncsu.edu, www.urbanscape-architecture.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Dům a zahrada

Vyrobte si jednoduchý svícen proti chmurám a stresu

Zavřít reklamu