Vyžeňte nenasytné ptáky ze zahrady dříve, než vám zničí úrodu

 Exterier 
01. července 2021 09:20 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nenasytní opeřenci dokáží zdecimovat celou úrodu Depositphotos
Ve chvíli, kdy jste na zahradě, zřejmě si málokterý opeřenec troufne přijít a zobat ovoce. I když občas se pár drzounů také najde. Ale pokud jen vystrčíte paty za pozemek a doslova se na vaši úrodu dějí nálety a vám pak nezbývá na stromech a keřích nic, je potřeba zasáhnout. A vzduchovkou to určitě nevyřešíte. Jak tedy tyto nenažrance vyhnat ze zahrady?

Trápí vás nálety ptactva na vaši zahradu? Zkuste je vyplašit pomocí pár triků.

Strašák a králičí kožich

Starého známého strašáka považuje stále spousta pěstitelů za poměrně účinného plašiče. Obvykle bývá vyrobený ze slámy a oblečený v běžném lidském oblečení, aby co nejvíce připomínal lidskou postavu. Ještě větší službu udělá, když bude umístěn na otáčivé tyči. Stačí, aby zafoukal vítr a strašák se bude sám otáčet a plašit ptáky okolo. Proti náletům na stromy vás zase ochrání králičí kůže, kterou umístíte na korunu stromu tak, aby byla dobře vidět. Proč? Králičí kůže na první pohled připomíná kočku sedící v korunách stromů. A s ní se žádný pták potkat nechce.

Ochranné sítě

Velmi účinnou ochranou proti náletům ptáků jsou sítě. Ty na stromy sice asi budete těžko instalovat, ale na záhonech spolehlivě odolají proti náletům ptáků. Použít můžete také staré záclony, které bývají mnohem hustěji tkané. Na druhou stranu ale propouští méně sluníčka. Proto ji čas od času odstraňte a překryjte jí záhon až večer. Nezapomeňte ji také dobře připevnit, aby vám ji neodnesl vítr.

Narkmte ptáky sami

Někteří zahrádkáři používají zcela opačný přístup. Ptáky jednoduše sami krmí. Zkusit to můžete taky. Nainstalujte v okolí záhonů krmítka a pravidelně opeřence přikrmujte. Čím vším jim můžete přilepšit jsme psali zde. Pták s plným břichem asi těžko půjde po úrodě. Ale pozor. Spousta ptáků také nepohrdne různými odpadky, které mohou nalézt v okolí popelnic a košů. Proto je udržujte v čistotě a ujistěte se, že například straky, které bývají velmi chytré, nedokáží samy zvednout víka. 

Maketa dravce

Nepřítelem většiny ptáků jsou dravci jako orel, výr, sova, káně či sokol. Prostě jakýkoliv  větší a dravější pták, který by si mohl teoreticky na těch menších smlsnout a který v nich budí respekt. Proto můžete zkusit na záhony i stromy nainstalovat různé makety dravců. A čím budou reálnější, tím lépe budou plašit. A zvýšit jejich účinnost můžete ještě jednou věcí. 

Ptačí rozhlas

Ptačí makety můžete doplnit ptačím rozhlasem. Takové zvuky různých dravců dokáží s maketami opravdové divy. Některé plašice mají časovače nebo se spouští za použití senzoru pohybu.

Zdroj info: www.almanac.com , www.lovelygreens.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu