Zahalte svou zahradu do uklidňující modré. Poradíme, jaké květiny na ni vybrat

 Exterier 
08. června 2021 11:52 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Modré květy vnesou do každé zahrady harmonii Pixabay
Modrá barva uklidňuje. A co si tak pořídit modrou zahradu? Poradíme vám, jaké květiny na ni vybrat.

Modrá barva je barva klidu, harmonie a nekonečna. Zklidňuje, ale zároveň pomáhá zvýšit koncentraci. Posiluje životní sílu, přináší klid a mír, napomáhá k životnímu optimismu. Dokáže zmírnit emoce a podporuje dobromyslnost, veselost. Jde o barvu touhy i víry, věrnosti, oddanosti. U někoho může vyvolat také vzpomínky na dovolenou ve Středozemí. Jestli si chcete kousek této letní pohody přenést i do vlastní zahrady, není nic jednoduššího, než si vysadit do záhonu květiny v odstínech modré barvy. 

Vhodné kombinace 

Modré květy můžete zasadit všude tam, kde budete hledat pohodu a klid. Tedy do míst, kam se rádi zadíváte. Pokud by vám to připadalo příliš monotónní, přidejte k nim rostliny kvetoucí žlutou nebo oranžovou barvou. Elegantního vzhledu dodají záhonu květy v nafialovělé a růžové barvě. V horkých letních dnech bývá příjemná kombinace modrých a bílých květů, které vás pocitově "ochladí".

Výběr je velký

Modrých květů je nepřeberné množství. Vybírat můžete z cibulovin, letniček, trvalek či modře kvetoucích keřů. Tady máte pár tipů.

Jarní cibuloviny

K modře kvetoucím jarním cibulovinám patří modřenec, hyacint, ladoňka nebo hyacintovec. Nezapomeňte však, že cibulky těchto rostlin musí do země už na podzim, aby vám na jaře udělaly opravdu parádu.

Trvalky a letničky

Dlouhověké trvalky mají jednu výhodu. Velice snadno se dokážou přizpůsobit i absolutnímu nedostatku péče. Pokud hledáte takovou trvalku, která vám navíc pokvete modře, sáhněte po osrostrožce stračce, oměji, rozrazilu, pomněnce, pupkovci, kalokvětu, amsonii či lnu. Pokud milujete práci na zahradě, především tu rozmanitost, pak sáhněte po letničkách. Každý rok si je můžete libovolně obměňovat. Záplavou modrých květů vás potěší černucha, brutnák, macešky nebo chrpy.

Keře

Kvetoucí a stálezelené keře by neměly chybět v žádné moderní zahradě. Takovou modrou klasikou jsou hortenzie, jak je pěstovat jsme psali zde. Kromě hortenzií existuje ještě také popínavý olověnec a ořechoplodec. Že vám tento název nic neříká? Jde o nižší, polokulatý keř kompatního tvaru, který se výborně hodí na popředí záhonu. Dosahuje výšky maximálně 1 m a kvete od srpna do října.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu