Udělejte z balkonu pěstitelský ráj, mnoha druhům se daří i tam

 Exterier 
29. dubna 2021 09:49 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Potěšíte nejen sebe, ale i oči kolemjdoucích Pixabay
Nemáte zahrádku, ale přesto jste zapálení pěstitelé? Pak je vaším královstvím beze sporu balkon, který v mnoha ohledech hravě supluje zahradu okolo domu. Měli byste však myslet na to, že i tento kout potřebuje řádně připravit na nadcházející sezonu.

Vrhněte se tedy na důležité úkoly, díky nimž bude váš balkon opět pěstitelským i relaxačním koutem.

Vezměte to z gruntu

Ještě než jaro začne být skutečně jarem, sáhněte po čisticích prostředcích a vypulírujte svůj balkon do posledního detailu. Odmastěte podlahu a vymeťte pavučiny z rohů, očistěte také parapety.

A pak už hurá pro nábytek, který vám bude dělat pro příštích pár měsíců na balkoně společnost. Pokud máte křesla a stoleček z plastu, čeká vás jednoduchý úkol, tedy jejich pouhé umytí mýdlovou vodou.

Pokud jste si naopak pořídili nábytek ze dřeva, je zapotřebí ho ještě před sezonou nejen vyčistit, ale především přelakovat a namořit. Je to důležité proto, aby silné sluneční paprsky nezničily původní barvy, kterými nábytek hýřil, a také aby naopak v případně přílišné vlhkosti nezačalo dřevo trpět, vlhnout a tlít.

Udělejte si plán

Začněte také přemýšlet, kam umístíte jaký truhlík a co v něm vlastně budete pěstovat. Máte-li kupříkladu balkon na severní straně, bude se u vás dařit mimo jiné begóniím nebo hortenziím, které se stanou doslova ozdobou vašeho balkonu, z bylinek pak můžete na tuto světovou stranu vysadit například libeček.

Balkon či lodžii můžete ozdobit závěsnými truhlíky s petúniemi nebo surfiniemi. Zřejmě nejpopulárnější jsou surfinie ze skupiny Pendula, kdy se jedná o jedinečně převislé, bohatě kvetoucí rostliny.

Nevzdávejte se domácí zeleniny

Jasno byste měli mít také v tom, zda chcete na balkoně pěstovat nějakou zeleninu či bylinky. Právě teď je totiž ideální čas na jejich výsev. Takže ani tehdy, když nemáte zahradu, nemusíte se ochudit o zeleninu plnou vitaminů.

Například odrůda cherry rajčat přezdívaná bajaja slibuje až několik set chutných plodů na každé rostlině, a přitom se dají úspěšně pěstovat ve velkém květináči na balkoně. V těchto podmínkách vám také skvěle porostou papriky či pro balkony určený listový salát odrůdy Baby Leaf. Čtěte také: Pěstujte si tuřín a nebudete litovat. Nenáročná zelenina přináší spoustu zdravotních benefitů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu