Při jarním úklidu nezapomeňte ani na chodníky. Zbytky štěrku a soli mohou škodit

 Exterier 
16. března 2021 15:04 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Posypové materiály je třeba z chodníku zamést Depositphotos
S nástupem jara se mnoho lidí pouští s velkou vervou do úklidu domácnosti. Pokud ale vlastníte rodinný dům a během zimy jste ošetřovali štěrkem, pískem či solí chodník, neměli byste zapomenout uklidit i toto prostranství. Zbytky těchto materiálů totiž mohou škodit zdraví lidí i životnímu prostředí.

Ve městech se o úklid chodníků po zimě starají různé technické služby. Jestliže je ale chodník ve vašem majetku, musíte se o jeho údržbu postarat sami. Zametání těchto ploch se v Česku obecně dosti podceňuje. Přitom neuklizený štěrk, písek a zbytky soli po zimě se podílejí na vzniku nebezpečného polétavého prachu, v jehož koncentraci je Česká republika jednou ze tří nejhorších zemí v Evropě. Podle aktuální studie barcelonského Ústavu globálního zdraví se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel v Itálii, následuje Česká republika a třetí nejhorší zemí je v tomto ohledu Polsko.

Podle odborníků bude letošní jarní úklid chodníků náročný, protože zima opět po letech přinesla sněhovou nadílku. Na chodnících je tak opravdu velké množství posypového materiálu. Pokud se pečlivě neodstraní, přispěje ke vzniku polétavého prachu, který je pro lidské zdraví velmi škodlivý.

Nebezpečí polétavého prachu

Včasné odklizení zimního posypu výrazně snižuje množství polétavého prachu v ovzduší. Takto rozvířený prach se významně podílí na celkovém množství polétavého prachu v ovzduší, některé údaje říkají, že až z jedné čtvrtiny. Pečlivý jarní úklid pak tento problém výrazně omezí.

Pro lidské zdraví rozhodně není velké množství polétavého prachu ideální. Nejčastěji vyvolává astma a plicní choroby. U starších lidí pak může způsobovat cukrovku, vysoký krevní tlak a různá srdeční onemocnění.

Sůl škodí stromům i zvířatům

Pokud jste v zimě k ošetření chodníku používali sůl, měli byste vědět, že škodí hlavně stromům, které mohou chřadnout i uhynout. Sůl škodí také ve vodě. Jakmile slaný led roztaje, vsákne se do půdy, odteče do řeky nebo prosakuje do podzemních vod. O tom, že zbytky soli ničí jemné zvířecí tlapky, problém se týká hlavně psů a koček, ani nemluvě.

Pusťte se do úklidu

Kdo chce, může si v půjčovně nářadí půjčit menší zametací stroj. Zvládnete to ale i jen s obyčejným smetákem a lopatkou. Důkladně chodník zameťte, ale hlavně zbytky neodhazujte bokem do trávy, ale vyhoďte vše do odpadkového koše. Pokud chcete být důslednější, můžete ještě chodník vysát průmyslovým vysavačem. O tom, jak vybrat správný průmyslový vysavač, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Coldbrew, opravdová lahůdka nebo další hipster trend?

Dům a zahrada

Slimáci jsou neúprosní a dokáží zlikvidovat celou vaši úrodu. Jejich invazi se můžete bránit

Zavřít reklamu