Jak vybrat správné venkovní osvětlení pro váš dům

Správné venkovní osvětlení má praktickou i dekorativní funkci
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Exterier 
09. listopadu 2020 17:51 / Depositphotos
  0   0
Podzim je v plném proudu, brzy se stmívá a později rozednívá. O to víc je důležité mít správně osvětlený dům a příchozí cesty k němu.

Navíc, venkovní osvětlení domu není jen zcela praktickou záležitostí, ale dokáže vytvořit rovněž nádhernou atmosféru. I proto je důležité pro dům najít to správné venkovní osvětlení. Na co bychom tedy neměli zapomínat především?

Osvětlete terasu, balkón a cesty

To je nezbytné minimum. Zda tyto body osvětlíte jen zcela prakticky, nebo se zamyslíte nad tím, jak z toho ještě vykouzlit nějakou romantickou atmosféru, je zcela na vás.

Nejdůležitější samozřejmě je, abyste především osvětlili vstup do domu. To je naprosto klíčové. A s tím souvisí i veškeré přístupové cesty. Tedy, abyste se za tmy pohodlně dostali od branky ke vchodu do domu, anebo třeba pro dřevo na zahradě. Osvětlete tedy všechny cesty, které často používáte během podzimu a zimy.

Odborníci rovněž radí osvětlit dobře i číslo popisné vašeho domu. Tím si zajistíte, že si svůj dům ve tmě nikdy nespletete a že vás návštěva vždy najde.

Na terasu a balkóny se hodí osvětlení, které přinese i nějakou tu romantickou atmosféru. Vyberte tedy světla především podle toho, a rozmístěte je tak, abyste se na terase či balkónu i za tmy cítili příjemně.

Nezapomeňte na zahradu

Ani zahrada by v čase podzimu či zimy neměla přijít zkrátka. Využijte tzv. akcentového osvětlení, které na vaší zahradě vykouzlí příjemnou atmosféru. Pokud máte třeba i jezírko, nezapomeňte na jeho osvětlení. Budete mít dozajista z okna krásný výhled, i když už bude venku naprostá tma.

Jaké venkovní osvětlení je nejlepší zvolit? To závisí na tom, jak má fungovat. I pro venkovní prostory existuje nepřeberné množství svítidel a lamp v mnoha různých tvarech a provedeních. Můžete si tedy zvolit svítidla zasazovaná do země, nebo můžete použít lucerny a lampy s podsadou. Pro dlážděné chodníčky můžete použít také zemní svítidla.

Na terasy a balkóny se zase hodí většinou dekorové závěsné osvětlení, v poslední době jsou hodně populární také závěsné dekorativní světelné řetězy. Každopádně, vhodné osvětlení domu a zahrady není jen praktické, ale také velmi hezké. Dále čtěte: Léto je pryč, nadzemní bazény je potřeba zazimovat. Jak na to, abyste si je neponičili.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Deset miliard let stará vybuchlá supernova nám znovu ukáže svůj výbuch. Jak je to možné a kdy se to stane?

Tech

Počítačem generovaných tváří přibývá. Oči prozradí, zda se na internetu díváte na člověka nebo...

Dům a zahrada

Ušetřit hodně peněz za topení v domě nemusí být tak složité. Vypěstujte si vlastní ekologické palivo

Zavřít reklamu