Dveře mohou být z různého materiálu. Každý má něco do sebe

 Exterier 
13. února 2018 09:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Venkovní dveře jsou důležitým prvkem domu Shutterstock
Vchodové dveře jsou branou do každého bytu nebo domu a člověk by jejich výběr neměl podcenit. A nejde jen o design. Kromě vzhledu je třeba si také ujasnit, jaký materiál zvolit. Každý má svá pro a proti.

Materiál vchodových dveří rozhoduje o jejich struktuře. Nejlevnější materiál je plast, někdo ale nedá dopustit na dřevo, jiný zase na hliník.

Plast

Hodně lidí upřednostňuje plastové dveře, a to hlavně kvůli jejich nízké ceně. I mezi plasty jsou ale velké rozdíly. Není proto radno sáhnout po úplně nejlevnějších dveřích, obvykle jde totiž o nejméně kvalitní materiál a dveře brzy podlehnou zkáze. Levný plastový materiál hrozí tím, že se může začít tvarově deformovat nebo se změní barva dveří vlivem slunečních paprsků. Nevýhodou je i tepelná roztažnost.

Na druhou stranu lze plastové dveře vybrat v různých dekorech a barvách, oblíbená je například imitace dřeva. Kladnou vlastností je i jejich snadná údržba. Obvykle je stačí přetřít vlhkým hadříkem. Mezi další výhody plastových dveří patří i jejich dobré tepelně-izolační vlastnosti.

Dřevo

Dřevo je velmi ušlechtilý materiál, který nepodléhá módním trendům. Pokud máte rádi přírodní styl a kvalitu, jsou pak pro vás dřevěné dveře jasnou volbou.

Dveře ze dřeva jsou obvyke velmi pevné, odolné a nabízejí rozmanité povrchové úpravy. Zajišťují vynikající tepelnou izolaci, jsou tvarově stálé, ekologicky nezávadné a jejich další výhodou je i minimální tepelná roztažnost.

Jako vždy má ale každá mince dvě strany. Za nevýhodu lze u dřevěných dveří považovat vyšší cenu a rozhodně také náročnější údržbu. I cenu lze ale ovlivnit, a to výběrem materiálu. Každá dřevina má jiné vlastnosti, a to se pak odráží na konečné ceně. Pokud ale vsadíte na kvalitu, budou vám dřevěné dveře sloužit opravdu velmi dlouho.

Hliník

Za luxusní materiál je považován také hliník. Dveře z hliníku skvěle podtrhnou každou moderní a nadčasovou stavbu, díky své univerzálnosti se ale hodí prakticky kamkoliv, i do staršího rodinného domu nebo do paneláku. Vypadají velmi luxusně.

Mezi nejsilnější stránky hliníkových dveří patří jejich dlouhá životnost, odolnost, bezpečnost, konstrukční přesnost i snadná údržba. Hliníkovým dveřím nehrozí zkroucení, ani když jsou vystaveny extrémnímu počasí. Po celou dobu své dlouhé životnosti zachovávají tvar i barevnost.

Jejich nevýhodou je však vysoká cena, která méně movité majitele nemovitostí často od pořízení dveří z tohoto materiálu odradí.

Na co si dát pozor

Při výběru dveří byste ale neměli hledět jen na materiál a cenu, ale také celkovou kvalitu dveří. Zaměřte svou pozornost také na profil dveří, kování nebo těsnění. O bezpečnostním kování jsme blíže psali zde.

Venkovní vchodové dveře patří k nejnamáhanějším prvkům vašeho domu. Musí vydržet změny počasí a časté používání. Zajímejte se také o jejich bezpečnost, ideální je zvolit bezpečnostní třídu 3 nebo 4.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Tech

Čínské umělé slunce hoří pětkrát intenzivněji než to skutečné. Ukázal to nejnovější experiment

Zavřít reklamu