Řešíte, čím posypat namrzlý chodník? Jde to i ekologicky
Nejznámějším posypovým materiálem je sůl. Je velmi účinná a po ledu za chvilku nebude ani památky. Tedy pokud neudeřily opravdu silné mrazy. Sůl totiž funguje jen do -10 °C. Nevýhodou soli je i to, že není moc šetrná k životnímu prostředí. Nemluvě o tom, že může poškodit tlapky vašich čtyřnohých miláčků a vám zničit boty. Naštěstí existují i šetrnější alternativy. Pokud chodník není zamrzlý a je na něm jen vrstva sněhu, stačí ho odházet. Jak na to, aby vás při tom nebolela záda, jsme psali zde.
Čím lze nahradit posypovou sůl
Pokud chcete chodník či schody před domem posypat ekologickým materiálem, můžete zvolit například písek, štěrk, popel nebo piliny. Popel používají hlavně lidé, kteří doma topí tuhými palivy. Dejte ale pozor, aby v popelu nebyly hřebíky či jiné ostré předměty. V obchodech jsou pak k dostání i různé ekologické posypy. Každý materiál má svá pro a proti a je třeba výběr podřídit konkrétní situaci.
Sůl
Pokud se přeci jen rozhodnete pro posypání chodníku solí, mějte na paměti, že se hodí jen do mírnějších mrazů, ideálně když teploměr ukazuje tak -5 °C. Pokud se už teploty pohybují níže, tedy od -10 °C dolů, je nutné sůl nahradit chloridem vápenatým, který je už ale o něco dražší.
Navíc je třeba si zjistit, zda právě ve vašem regionu lze sůl používat. Existují totiž místa, kde je solení z ekologických důvodů přímo zakázané.
Štěrk, písek, popel, piliny
Do jisté míry lze kluziště před domem zmírnit posypáním povrchu pískem, štěrkem, popelem nebo pilinami. Tyto přírodě šetrné prostředky mají ale jednu drobnou nevýhodu. Dobře fungují v suchých mrazech, pokud ale na posypaný chodník nasněží nová vrstva sněhu, míjí se posyp účinkem.
A co se týká popelu, tento materiál s sebou nese ještě další omezení. Pokud ho chcete používat, musí být zásadně jen ze dřeva. Popel z uhlí totiž obsahuje těžké kovy, a to i radioaktivní. Takovým popelem přírodě dobrou službu neuděláte, navíc v některých obcích je popel (stejně jako sůl) zakázaný využívat k posypu chodníků a cest.
Posyp z jílu
Na trhu jsou k dostání i různé ekologické posypy, například z expandovaného jílu. Jde o inertní materiál, který je velmi šetrný k životnímu prostředí i tlapkám zvířat.
Vzniká vypálením třetihorním cypřišových jílů při teplotách kolem 1 150 °C. Jíl je následně podrcen a vzniká tak čistý keramický materiál bez chemických přísad. Účinný je do -15 °C.