Prodlužte o několik dní životnost řezaných květin. Použijte vodku nebo aspirin

 Tipy a inspirace 
05. dubna 2021 14:03 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zvláště jarní květiny dokáží interiér krásně oživit a provonět Pixabay
K velikonoční výzdobě patří také řezané květiny. Poradíme vám triky, kterými můžete prodloužit životnost květin o několik dnů.

Nic nezkrášlí domov jako řezané květiny. A jaro patří především tulipánům, narcisům, ale také omamně vonícím hyacintům či fréziím. Bohužel, krása těchto květin není věčná a dříve či později skončí v koši. Máte však několik možností, díky nimž můžete krásu květů prodloužit. 

Správný řez 

Jestli květiny hned poté, co je dostanete nebo si přinesete z obchodu, strčíte do vázy s vodou, děláte chybu. Zaschlé stonky totiž mnoho vody nenasají, proto je potřeba je seříznout, ideálně o 2,5 centimetru. A stejně postupujte i v případě, že jim budete měnit vodu. Ta by samozřejmě neměla být čerstvá kohoutková, ale odstátá. Pro dezinfekci přidejte do ní pár kapek citronové šťávy nebo jablečného octa.

Otrhejte listy

Jakmile seříznete stonky, otrhejte květinám ty listy, které by byly ponořeny ve vodě. Zabráníte tak nežádoucím hnilobným procesům, které by jenom urychlily jejich uvadnutí. Vázu poté postavte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Stejně tak květinám nesvědčí ani průvan či příliš vysoké teploty.

Babské rady

Květinám můžete prodloužit životnost nejenom výživou, kterou dostanete v květinářství, ale také několika surovinami, které používaly už naše babičky. A obvykle je máte také i doma. Takže to určitě vyzkoušejte.

Oceta cukr

Do vázy s vodou přidejte po dvou lžících jablečného octa a cukru. Ten nechejte rozpustit a poté do této tekutiny vložte květiny. Ocet vodu vydezinfikuje a cukr jim dodá energii.

Soda

Do vázy s vodou můžete přidat i pál lžiček jedlé sody. Nechejte ji rozpustit a do tohoto roztoku vložte kytici. Nejenom, že tím prodloužíte životnost květin, ale soda dokáže také zintezivnit jejich vůni. 

Panáka vodky

Divili byste se, co dokáže s květinami takový alkohol. Jen pár kapek vodky umí omezit produkci etylenu ve vodě. To je plyn, který způsobuje rychlejší stárnutí rostlin.  

Aspirin

Lékem proti předčasnému stárnutí. Bohužel v tomto případě to platí pouze u květin. Jedna tableta aspirinu rozpuštěná ve vodě totiž umí snížit hladinu pH ve vodě, díky čemuž květiny rychleji rostou a rozvíjí se. Ale zároveň aspirin zpomaluje vadnutí květů. V aspirinu můžete najít také skvělého pomocníka s úklidem. Co vše umí, jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte