Na štědrovečerní stůl patří živá květina

Orchidej může být krásným a luxusním doplňkem svátečního stolu
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Interier 
22. prosince 2019 17:41 / Depositphotos
  0   0
Na štědrovečerní stůl patří živá květina. Zkuste letos dát slavnostní tabuli nádech luxusu a ozdobte ji orchidejí. Vydrží vám kvést dlouho.

Typickou vánoční květinou bývá azalka, brambořík nebo vánoční růže. Jenomže aby tyto rostliny prospívaly, potřebují jedno. A to chladnější místnosti. Vyhřívané interiéry ani jedné z nich zrovna neprospívají. V teple totiž jejich květy brzy opadají. Pokud si chcete květů užívat i nadále, zkuste to letos jinak. Vyzdobte si interiér orchidejí, jejíž krásou se můžete kochat i několik dalších let.

Nenáročný můrovec

Orchideje mají jednu velkou výhodu. Existuje totiž nespočet jejich druhů i barev. Tím nejrozšířenějším a také nejméně náročným druhem je můrovec. Ten potřebuje dostatek rozptýleného světla, ale nikoli přímé slunce. Stačí rostlinu naaranžovat doprostřed vánočního stolu a máte dekoraci hotovou.

Je libo řezanou?

Pokud toužíte po řezané květině, pak k těm nejvyhledávanějším do vánočních aranžmá patří odrůda Cymbidium. Jako řezaná květina je velmi trvanlivá, na jednom stonku je mnoho květů. Okvětní lístky jedné barvy doplňuje výrazný střed květu s kresbou velmi často ve vínovém odstínu. Velmi efektivně budou ve váze vypadat i květy orchideje rodu Phalaenopsis. Její atraktivitu umocníte například pomocí lesklých stužek. Nebo můžete zasadit více rostlin vedle sebe do jedné nádoby, můžete substrát zakrýt vlnou a umělými sněhovými kuličkami v kombinaci se skleněnými ozdobami na stromeček.

Jednoduchá péče

Pokud jste se rozhodli pro orchidej v květináči, nezalévejte ji standardním způsobem. Květináč ponořte na půl hodiny do nádoby s vodou (nejlépe měkkou a odstátou) a hnojivem. Nechte květinu, aby načerpala dostatečné množství vody, a poté ji nechte důkladně okapat. Tento postup opakujte dvakrát za měsíc. Každý den rostlinu roste měkkou vodou. Nezapomínejte ani na pravidelné hnojení, ideálně hnojivem přímo na orchideje. Během květu přihnojujte s každou zálivkou. Po odkvětu pak stačí jednou měsíčně. Odkvetlé rostlině neodstraňujte celý stonek, ale odřízněte jej zhruba ve spodní třetině. Často na něm totiž vyraší nový a znovu vykvete. Po Vánocích je potřeba najít pro orchidej to pravé místo, jinak se může stát, že budete stále unaveni. Proč? Více na toto téma jsme psali zde.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Ve středu Země se dějí nevysvětlitelné věci. Zemské jádro je nakřivo a vědci nevědí proč

Tech

Úvahy o technologiích, které by přinesly do praxe neviditelnost, jsou staré. Nyní se to však stává...

Dům a zahrada

U venkovního posezení by neměl chybět krb. Pomůže dotvořit nádhernou atmosféru

Zavřít reklamu