Do sušičky můžete dát i jemné prádlo, boty nebo hračky. Chce to jen jednu vychytávku

 Technika 
19. října 2019 14:45 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Sušičku prádla si zamilujete Depositphotos
Uvažujete o pořízení sušičky prádla? Tento spotřebič vám rozhodně ušetří čas i peníze. Při jejím výběru je třeba zohlednit několik technických parametrů, nejen to, jakou má spotřebu.

Pokud vám to prostorové možnosti vašeho bytu dovolí a pokud nemáte doma o špinavé prádlo nouzi, sušičku prádla oceníte. Poradíme vám, jak vybrat takový model, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Do sušičky nemusíte dávat jen běžné prádlo

Pokud jste si mysleli, že do sušičky můžete dát pouze běžné prádlo, jste na velkém omylu. Když si totiž k vámi vybranému modelu sušičky dokoupíte i sušící koš, který se uvnitř, na rozdíl od bubnu, neotáčí, budete moci ve vašem novém pomocníkovi sušit klidně i boty, plyšové dětské hračky nebo velmi jemné svetry.

Přední plnění je praktičtější

Většina modelů na trhu se plní z přední strany, úzké sušičky s horním plněním téměř nenajdete. Důvod je prostý: je prostorově úspornější postavit sušičku na pračku, než mít oba spotřebiče vedle sebe, o komfortu plnicího otvoru ve výši rukou nemluvě. K tomu slouží tzv. "spojovací mezikus". Na rozdíl od většiny praček není problém ani dodatečně přidat prádlo během sušicího cyklu, senzory vlhkosti si jen přizpůsobí dobu sušení.

Pračka a sušička nebo kombinace?

Existují také kombinace sušičky a pračky v jednom. V takovém případě získáte další prostor navíc, ale musíte počítat s vyšší spotřebou vody, srovnatelnou s praním, a nutností vyndat před sušením část prádla, pokud jste měli při praní buben plný. Kapacita při sušení je totiž obvykle menší než kapacita pračky. Jinak ale jde o elegantní řešení do menších bytů. Důvodů, proč se vyplatí mít doma sušičku, je hned několik:

  • Sušení prádla je rychlejší. Šetříte svůj čas. Prádlo navíc nemusíte nikam věšet.
  • Prádlo sušené v sušičce si zachovává barvy, oproti sušení na slunci. O nevýhodách sušení prádla venku jsme psali zde.
  • Během sušení se do prádla nedostávají žádné alergeny a pyly. Prádlo je naopak zcela čisté.
  • Většinu prádla ze sušičky nemusíte vůbec žehlit. Jednoduše jej složíte a uklidíte.
  • Prádlo je jemné a voňavé i bez použití aviváže během praní. To ocení hlavně alergici.
  • Z prádla se během sušení odstraní žmolky, chlupy a vlasy. Pokud máte domácího mazlíčka, budete nadšeni.
  • Sušičky s refresh programem dokáží odstranit pach z oblečení, třeba když přijdete ze zakouřené místnosti.

Kondenzační vs. ventilační

Z hlediska technologie lze sušičky rozdělit na kondenzační a ventilační. Na výsledku sušení rozdíl mezi spotřebiči nepoznáte, liší se ale způsobem, kterým odvádějí horký vzduch.

Kondenzační sušičky

Zjednodušeně se dá říct, že tento typ sušičky se hodí pro toho, kdo pere málo. Horká pára, která vzniká při sušení, se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu. Ta se buď ukládá do zásobníku, odkud ji jednoduše vylijete (chytré hospodyňky ji pak používají místo destilované vody do žehliček), nebo lze vodu odvádět přímo do odpadu -  nemusíte doma tedy nic bourat ani přestavovat. Pokud nebudete využívat sušičku příliš často, vyplatí se vám zakoupit levnější kondenzační sušičku.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Jestliže perete pravidelně a častěji, je tento typ sušičky ideální volba pro vás. V kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem se horký vzduch rovnou chladí a získaná energie se znovu použije. Vzniklý uzavřený cyklus tak je velmi úsporný – spotřeba oproti běžné kondenzační sušičce klesá až o 50 % a díky nižší teplotě je celý proces i citlivější k jemným tkaninám.

Parní kondenzační sušičky

Žehlíte rádi? Jestli ne, zvažte nákup kondenzační sušičky s parní funkcí. Prádlo suší přímo horká pára, která pronikne látkou, provoní ji a načechrá. Parní sušičky nepotřebují otáčet bubnem, vše obstará pára. Z prádla tak okamžitě mizí záhyby, stejně jako zápach cigaretového kouře. 

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky (též odvětrávací nebo odtahové) nasávají vzduch, ohřejí ho, nechají ho nasát vlhkost a zase ho vypustí ven. Hodí se tedy do větších prádelen a obecně na místa, kde lze vyvést „výfukovou“ trubici ven z domu. Díky ohřevu vzduchu jsou tyto sušičky provozně úspornější než kondenzační z prostého důvodu – vzduch ohřejete snadněji než vodu. Pokud máte velkou koupelnu, kde můžete zajistit odvětrávání, ventilační sušička je ideální volbou.

Spotřeba je důležitá

Ohřev vzduchu je energeticky náročný proces. Proto je důležité zkontrolovat před nákupem sušičky její energetický štítek. Většina modelů (i včetně těch velmi kvalitních), se dostane do energetické třídy A++, špičkové modely pak běžně dosahují i na nejúspornější třídu A+++, což bylo ještě před pár lety nemyslitelné.

Sušičku však nelze chápat jako oddělený spotřebič. Pokud máte např. starou pračku, která nedokáže pořádně vyždímat prádlo, úsporná sušička ke snížení nákladů na provoz příliš nepomůže.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu