Orientace domu či bytu dle světových stran

 Tipy a inspirace 
04. července 2017 19:21 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Světové strany také ovlivňují umístění pokojů uvnitř domu. Shutterstock
Chystáte se stavět? Pořizujete si nový byt? Pak se kromě vhodné lokality a příjemného prostředí zaměřte také na orientaci jednotlivých pokojů na světové strany. Ač se vám to možná zdá nedůležité, vězte, že špatně orientované místnosti vám mohou pořádně znepříjemnit bydlení.

Jinak řečeno, je to právě orientace pokojů na světové strany, která ovlivňuje, jak se doma budete cítit. Ruku na srdce, tmavé místnosti orientované na sever nepůsobí zrovna optimisticky. Orientace celého bytu na jižní stranu také nemusí být zrovna optimální – v létě se totiž nebudete mít kam schovat před žhnoucím sluncem. Jak je to tedy správně?

Ložnici vyhovuje východ 

Ráno se nám se slunečními paprsky veseleji vstává, ale během dne už do místnosti slunce nesvítí. To oceníme hlavně v noci, protože nebudeme uléhat do rozpálené postele.
Ideální je stav, kdy vedou okna ložnice do zahrady nebo v paneláku do klidnější části sídliště. Pro kvalitní a klidný spánek potřebujeme čerstvý vzduch a klid.

Ideálem pro obývák je jihozápad 

Obývací pokoj si můžeme vymalovat nažluto, ale pokud vybereme severní stranu a sluníčko se v něm celý den neobjeví, příjemné posezení je to tam. Protože v obývacím pokoji trávíme s rodinou hodně času, měl by být prosvětlený.
Dostatek světla zaručí orientace na jihozápad. Sluníčko tak zajde až ve večerních hodinách. Nejen že bude pokoj vypadat prostorněji, ale ušetříme také za umělé osvětlení. Sezení postavíme zády nebo bokem k oknu, aby nás sluneční paprsky neozařovaly při čtení nebo sledování televize. 

Kuchyně

Orientace kuchyně je malinko složitější. Základem je, aby venkovní světlo mířilo na pracovní desku z levé strany, nebo zpříma. Nejvýhodnější je mít v kuchyni dvě okna, s orientací na dvě různé světové strany, a to především kvůli častému větrání. Ne každému se však poštěstí mít prostornou kuchyň se dvěma okny. Obecně lze ale říci, že by tento prostor měl být orientován na východ až severovýchod. Západní strana by znamenala sluníčko, tedy i přílišné teplo po celý den. A kdo by se chtěl dobrovolně dusit ve vlastní šťávě.

Dětský pokoj

Dětský pokoj je zřejmě nejvíce multifunkční místností v bytě či domě. V obýváku sice celá rodina tráví nejvíce času, pokojíček však slouží nejen k zábavě, ale také k učení a spaní. Jih i jihovýchod zajistí tomuto pokoji dostatek světla po celý den. Postel však zkuste schovat do rohu, kam sluneční paprsky přímo nedosáhnou. Nejvíce světla si zaslouží pracovní stůl, kde dítě píše domácí úkoly, nebo si maluje.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vdovec po Pilarové sklidil obrovský obdiv za to, co udělal na její památku. Splnil Evě její přání a...

Styl

Čtyřikrát zkontrolovat zamčené dveře nebo vypnutou troubu, to je OCD. Zní to legračně, ale sranda to...

Dům a zahrada

Nenechávejte koření v kupovaných sáčcích. Hrozí plíseň i ztráta chuti