Chcete mít stále blýskavé vodovodní baterie? Víme, jak na to!
Vodovodní baterie jsou typickým cílem vodního kamene. Každý vodu vypíná mokrýma rukama, kapka zaschne a lesk je rázem pryč. Když navíc baterii necháte pod nánosem více dní za sebou, čištění je o to náročnější, po několika týdnech nebo snad měsících už dostanete kohoutek do perfektního stavu jen těžko.
Pomůže šampon a pleťové mýdlo
Pokud se vám zdají tyto přípravky drahé nebo je zrovna nemáte po ruce, zvolte tělový šampon nebo mýdlo. Pozor, důkladně je spláchněte! Jinak zde zůstanou usazené a také mohou způsobit korozi.
Houbičky a písek škodí
Povrch baterií mohou poškodit i drátěnka, drsné houbičky nebo písek. Na povrchu kohoutku dokážou vytvořit mikroškrábance, které okem nevidíte. Poruší se ale ochranná vrstva a baterie začne reznout.
Ocet ne!
Povrch baterií může poškodit kyselina octová, a tedy i obyčejný ocet, který se v domácnostech často používá s tím, že je neškodný a účinný. Také kyselina mravenčí, používá se například na vypalování bradaviček, narušuje chromový povrch, obzvláště tehdy, když už jsou v něm hlubší škrábance.
Přírodní čištění citronem
Naopak povolený je další přírodní čistič – citron. Ale pozor, rozhodně ho nekapejte přímo na baterii, vytvořte si citronovou vodu a tou baterii umyjte.
Pozor na vodu
Ano, vodovodním bateriím, tedy jejich povrchu, může škodit dlouhodobé působení jak čisticích prostředků, tak vody. Po každém mytí je proto třeba čistou vodou odstranit zbytky čističe a tělo armatury vytřít měkkou látkou do sucha.