Cibulák patří do českých domácností stejně jako rudý muškát v hliněném květináči!

 Tipy a inspirace 
21. listopadu 2016 20:03 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Cibulák – tradice, která kuchyni sluší. Internet
Dříve nesměl chybět v žádné kuchyni nebo obýváku. Teď už zase frčí! Řeč je o cibulovém porcelánu neboli cibuláku. 

Asi ho znáte, tento porcelán ve tvaru rokoko, kde se objevují typické motivy už skoro 250 let. Obrázky na cibuláku byly převzaty z čínských předloh a mají svou symboliku: květ astry neboli chryzantémy je symbol času, pivoňky znamenají bohatství, vznešenost a vzrůst, tyč bambusu zase soudržnost, broskve nesmrtelnost a granátová jablka plodnost.

Na okrasu nebo k užívání?

Mnohé při pohledu na modře, někdy i barevně, malovaný porcelán napadne, že bude spíše na okrasu. Ale díky speciální technice talíře i hrnečky můžete s klidem šoupnout do mikrovlnné trouby i do myčky. Od počátku výroby se porcelán s cibulovým dekorem vyrábí tzv. podglazurovou technologií, a tak i po vpádu myček na nádobí a mikrovlnných trub může být nadále používán v našich domácnostech.

Moderní design pro mladé zákazníky

Cibulák se může pochlubit úplně novou a moderní řadou Bohemia, za kterou stojí Prof. Arch. Jiří Pelcl. Jeho práce je jednoduchá, čistá a pomůže mladým lidem, poznat tradiční cibulový vzor v novém kabátě.

A čím to, že poutavé ornamenty nepřestaly fascinovat a cibulák nepatří jen do historických muzeí? Bohuslava Chleborádová z Regionálního muzea v Teplicích hovoří mimo jiné o symbolice prvků dekoru. „Ta dnešnímu spotřebiteli může navozovat pocit tajemnosti a výlučnosti toho, co právě využívá," snaží se zachytit pocit, který dnešní moderní člověk může mít, když se byť jen podívá na poutavé obrazce, které zdobí porcelán.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Skutečně teplé mléko pomáhá lépe usnout, nebo jde jen o mýtus?

Dům a zahrada

Nepodceňujte klování a agresivitu mezi slepicemi. Zabraňte katastrofě včas

Zavřít reklamu