Cibulák patří do českých domácností stejně jako rudý muškát v hliněném květináči!

Cibulák – tradice, která kuchyni sluší.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Tipy a inspirace 
21. listopadu 2016 20:03 / Internet
  0   0
Dříve nesměl chybět v žádné kuchyni nebo obýváku. Teď už zase frčí! Řeč je o cibulovém porcelánu neboli cibuláku. 

Asi ho znáte, tento porcelán ve tvaru rokoko, kde se objevují typické motivy už skoro 250 let. Obrázky na cibuláku byly převzaty z čínských předloh a mají svou symboliku: květ astry neboli chryzantémy je symbol času, pivoňky znamenají bohatství, vznešenost a vzrůst, tyč bambusu zase soudržnost, broskve nesmrtelnost a granátová jablka plodnost.

Na okrasu nebo k užívání?

Mnohé při pohledu na modře, někdy i barevně, malovaný porcelán napadne, že bude spíše na okrasu. Ale díky speciální technice talíře i hrnečky můžete s klidem šoupnout do mikrovlnné trouby i do myčky. Od počátku výroby se porcelán s cibulovým dekorem vyrábí tzv. podglazurovou technologií, a tak i po vpádu myček na nádobí a mikrovlnných trub může být nadále používán v našich domácnostech.

Moderní design pro mladé zákazníky

Cibulák se může pochlubit úplně novou a moderní řadou Bohemia, za kterou stojí Prof. Arch. Jiří Pelcl. Jeho práce je jednoduchá, čistá a pomůže mladým lidem, poznat tradiční cibulový vzor v novém kabátě.

A čím to, že poutavé ornamenty nepřestaly fascinovat a cibulák nepatří jen do historických muzeí? Bohuslava Chleborádová z Regionálního muzea v Teplicích hovoří mimo jiné o symbolice prvků dekoru. „Ta dnešnímu spotřebiteli může navozovat pocit tajemnosti a výlučnosti toho, co právě využívá," snaží se zachytit pocit, který dnešní moderní člověk může mít, když se byť jen podívá na poutavé obrazce, které zdobí porcelán.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Hubbleův teleskop zase funguje. Vesmír sleduje už 31 let

Tech

Pilot vylezl za letu na křídlo bombardéru, aby uhasil požár motoru

Dům a zahrada

Žádný nátěr netrvá věčně. Pokud je čas na jeho renovaci, můžete to zkusit několika způsoby

Zavřít reklamu