Zničte vodní kámen na vodovodních bateriích. Snadno jej lze odstranit i z těžko dostupných míst

 Tipy a inspirace 
03. března 2021 10:00 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Vodní kámen způsobuje tvrdá voda  Depositphotos
Vodní kámen se tvoří ve všech domácnostech, kde teče tvrdá voda. Najdete ho v toaletě, pračce, sprchovém koutě, varné konvici, umyvadle a také na vodovodních kohoutcích. Z baterií není jednoduché usazeniny dostat, protože mají různá zákoutí a otvory na vodu, které se velmi špatně čistí. Existují však různé fígle, jak vodní kámen odstranit i z těchto špatně dostupných míst bez velkého úsilí.

Vodní kámen není jen estetický problém. Představuje totiž výborné prostředí pro množení bakterií. Proto je nutné usazeniny pravidelně likvidovat. Navíc znesnadňují i průtok vody. Čištění vodního kamene se nevyplatí odkládat. Když si osvojíte některé vychytávky, které vám odstraňování ulehčí, nebudete k tomu mít už důvod.   

Odstraňte vodní kámen pomocí kyseliny citronové

Pokud doma najdete starší citron, můžete ho hned využít. Žluté ovoce totiž obsahuje kyselinu citronovou, která dokáže vodní kámen poměrně snadno rozpustit. Klíč k odstranění usazenin ze všech míst spočívá ve správném použití. Neměli byste však s kyselinou čistit chromovaný povrch, protože by ho mohla poškodit.

Nejprve rozkrojte citron na dvě poloviny. Jednu z nich rozřezanou stranou napasujte na otvor vodovodního kohoutku. Několikrát s ní zatočte a zatlačte ji co nejvýš. Ovoce se tam samo neudrží, proto ho musíte dobře zajistit. Zabalte přichycený citron do igelitového pytlíčku a připevněte ho gumičkou těsně okolo baterie.  

Nechte kyselinu citronovou působit ideálně celou noc. Druhý den žluté ovoce sundejte a vyhoďte. Pokud se na kohoutku nachází stále velké množství usazenin, proces opakujte i s druhou polovinou. V případě, že se většina vodního kamene rozpustila, baterii pouze houbičkou či starým zubním kartáčkem dočistěte. Postup můžete aplikovat i na ručkách, kterými napouštíte vodu. Přečtěte si také, jak bez velkého úsilí zlikvidovat plísně ve spárách.

Zničte usazeniny z tvrdé vody pomocí kyseliny octové

V případě, že nechcete plýtvat citronem, nahraďte ho octem. Obsahuje kyselinu octovou, která dokáže vodní kámen rozpustit také, jen ji budete muset využít jiným způsobem. Nejdříve smíchejte ocet s vodou v poměru jedna ku jedné. Množství by se mělo odvíjet od velikosti otvoru baterie. Existuje hned několik způsobů, jak se usazenin zbavit.

Pokud je kohoutek pokrytý pouze malým množstvím vodního kamene, nalijte octovou vodu do rozprašovače. Postříkejte s ním důkladně všechna místa na vodovodní bakterii. Nechte roztok působit zhruba dvě hodiny a poté kohoutek dočistěte. V případě, že postrádáte rozprašovač, můžete si vzít na pomoc hadřík. Ponořte ho na několik minut do octové vody a následně s ním baterii omotejte. Nechte ho tam ideálně několik hodin.

Jestliže vám předchozí metody nezaberou, vyzkoušejte poslední, která by měla fungovat i na velké množství usazenin. Připravte si odolnou plastovou tašku, která neproteče. Do pytlíku nalijte octovou vodu a namočte do ní kohoutek. Tašku utěsníte pomocí lepicí pásky. Nechte kyselinu octovou několik hodin působit. Opět si dejte pozor na chromovaný povrch baterie, který by ocet mohl poškodit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zoufalý Ivan Vyskočil nevěří, že jeho syn spáchal sebevraždu. Jeho tělo ještě ani nepohřbili

Styl

Mirka (54): Sestra kvůli mně zemřela, nevyrovnala jsem se s tím roky

Tech

Mega raketa mise Artemis I má za sebou zkoušku mokrých šatů. Na Měsíc se poletí už v létě

Zavřít reklamu