Zlikvidujte komáry ještě dříve, než se vylíhnou. Stačí vám k tomu jednoduchá metoda
Nikdo nemá rád protivný bzučivý zvuk komárů, ani nálety tohoto krvežíznivého hmyzu. Aby se komáři rozmnožili, potřebují k tomu stojatou vodu. Vyhovují jim nejenom jezírka na zahradě, ale i obyčejné bečky na dešťovou vodu či bláto, které se vytvoří po vydatných deštích. A právě to je chvíle, kterou byste měli využít, než se vám doslova pod rukama vylíhne další armáda komárů. Nevíte jak na to?
Larvy potřebují kyslík
Komáří samička naklade vajíčka, která se ve shluku vznášejí ve vodě. To je první možnost, kdy můžete zasáhnout, avšak moc času již na to nemáte. Za pouhé dva dny se z nich vylíhnou larvy, které potřebují jen dvě věci. Vodní mikroorganismy a kyslík. Ten přijímají prostřednictvím speciální trubice, kterou vystrčí nad hladinu. Larva se nakonec zakuklí, a poté z ní vyleze dospělý jedinec.
Jak na larvy
Nejlepší možnost, kdy můžete zasáhnout, je zničit larvy. Se síťkou na ně nechoďte. Jsou velmi rychlé a hned se schovají pod hladinu. Mnohem účinnější je aplikovat na hladinu tenkou vrstvu oleje. Larvám tímto způsobem znemožníte dýchaní a zahynout. Olej pak snadno odsajete a jeho případné zbytky rostlinám nijak neublíží.
Lovci komárů
Samozřejmě, že olej nemůžete aplikovat do zahradního jezírka. Zde si můžete pomoci přírozenými lovci komárů. K nim patří larvy vážek, znakoplavky a klešťanky, a také další lovci, pro něž jsou komáří larvy pochoutkou. Tento užitečný hmyz můžete nalákat pomocí nahusto osázených rostlin kolem vodní plochy, larvy vážek uvítají i trochu spadaného listí na dně. Proto je ideální, pokud jezírko nečistíte úplně dokonale, a určitě také mimo sezonu, tedy pouze na jaře a na podzim. Jak správně čistit jezírko, jsme psali zde.