Začala se vám v koupelně vzdouvat omítka? Možná je poškozená poškozená spárovací hmota

 Tipy a inspirace 
19. srpna 2019 10:30 / Veronika Prášilová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Dnešní technologie nabízejí snadné řešení Internet
Začala se vám v koupelně vzdouvat omítka a opadávat ze zdi přímo v místnosti, anebo v té, která s koupelnou těsně sousedí? Pak se zkuste podívat, zda není poškozená spárovací hmota. Ta je v ideálním stavu slušnou izolací mezi hygienickým zařízením a stěnou, ale pokud se na ní podepíše čas, může to způsobit pár nepříjemností.

Pojďme se společně podívat, jak tuto prekérní situaci snadno a rychle vyřešit.

Zkuste to sami

Není neobvyklé, že po pár letech užívání začíná použitý materiál pomalu ale jistě dosluhovat. Výhodou je, že výrobci nabízejí skutečně nepřeberné množství materiálů a řešení, která vám v této situaci pomohou a nebudete tak muset dlouho čekat, než k vám zamíří řemeslník, kterých je v současné době stále méně, nebo spíše jsou více vytížení.

Vyberte si spárovací hmotu

Nejprve zamiřte do hobby marketu a v příslušném oddělení sáhněte po vhodné spárovací hmotě, kterou výrobci nabízejí v několika variantách od akrylátové přes silikonovou, epoxidovou až po cementovou. Výhodou také je, že se uvedené hmoty prodávají buď v čirých barvách, případně mnozí výrobci myslí také na to, že je budete dávat na viditelná místa a snaží se tomu přizpůsobit svoji barevnou nabídku.

Nepřežeňte to s velikostí

Dobře také zvažte, kolik spárovací hmoty budete potřebovat. Pokud vám netěsní jen několik centimetrů plochy, určitě není nutné sáhnout po velkém, často i několik kilogramů vážícím balení. Naopak zvolte výrobek, který je nabízen v praktickém balení s aplikačním nástavcem, který vám usnadní spoustu práce a ušetří čas.

Začněte důkladným očištěním

Po příchodu domů se můžete pustit do práce. Nejprve například za pomoci šroubováku či špachtle odstraňte starou spárovací hmotu a místo ještě důkladně očistěte, aby na něm nezůstaly zbytky hmoty, ale také prach či jiné nečistoty, které by ovlivnily přilnutí nové vrstvy spárovací hmoty. Místo je také dobré odmastit, ideálně acetonem, ale na škodu není ani klasický mycí prostředek na nádobí. Poté místo důkladně vysušte, pokud si nejste jistí, klidně vyčkejte do druhého dne, dokud nebude místo dobře připraveno.

Nános klidně opakujte

Poté přípravek s pomocí dávkovače naneste na odkrytou spáru, nezapomeňte z každé strany udělat alespoň drobný přesah. Nanesenou hmotu nechejte důkladně vyschnout. Držte se pokyny výrobce uvedenými na přípravku. Určitě není na škodu, pokud po zaschnutí nanesete spárovací vrstvu ještě jednou. Byl-li aplikátor silnější než zakrývaná spára, ještě před zaschnutím přesahující hmotu z kachliček opatrně odstraňte, avšak buďte velmi obezřetní, abyste nezasáhli přímo do překryté spáry.

Tip

Pokud máte například příliš široké prsty, můžete využít pro uhlazení a zarovnání hmoty speciální stěrku, která se pro tyto účely prodává v hobby marketech či v prodejnách s barvami a laky. Jestli jste si ušpinili ruce při aplikaci akrylového tmelu, postačí vám umýt si je čistou vodou. Jestliže jste využili silikon, budete potřebovat speciální rozpouštědlo.

Využijte hmotu i jinde

Výhodou je, že spárovací hmotu můžete využít nejen v koupelně u sprchového koutu, ale skvěle se hodí také v jiných částech domácnosti, například při zapravování krycích lišt či okolí okenních rámů. A pokud v rámci úpravy jejich okolí plánujete také novou výmalbu či ošetření proti plísni, měli byste dodržet některé rady, o nichž jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Tech

Budoucí tanky české armády: Leopard 2A7 má být především neprůstřelný

Zavřít reklamu