Pohony budoucnosti v zimní technice

 Technika 
11. října 2014 14:12 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sněhová fréza s hybridním pohonem obstojí i ve vysokohorských podmínkách honda.com
Elektrické či motorové sněhové frézy už bereme jako samozřejmost, spěšně jsme si zvykli na pohodlný pojezd i odhazování shrnutého něhu do požadované vzdálenosti. Na trhu se však začínají objevovat i produkty, vybavené pohonnými systémy budoucnosti.

Hydropohon

Špičkovou techniku ukrývá hydropohon. U kolových fréz je řešen prakticky stejně jako u zahradních traktorů, kdy je hydromechanismus ukryt ve společné skříni s diferenciálem. Řešení je levné a spolehlivé, navíc lze nezávisle na otáčkách motoru plynule regulovat rychlost pojíždění. Pásové frézy mají hydropohon vymyšlený jinak, motor pohání pístové čerpadlo, které přečerpává kapalinu k hydromotorům jednotlivých pásů.

Výkonné hybridy

Nároky nejnáročnějších klientů, především majitelů horských chat a chalup, bravurně uspokojí pásové frézy s hybridním pohonem. Slovo hybridní znamená, že spalovací motor frézy přímo pohání dvoustupňový odklízecí mechanismus a alternátor, zatímco pohyb v terénu zajišťují pojezdové pásy, poháněné elektromotory. V ovládání chybějí mechanické prvky, obsluha pouze mačká tlačítka nebo pohybuje páčkami na ovládacím panelu.

Revoluční autopilot

Pravou revolucí ve vývoji těchto strojů je autopilot, jehož elektronika řídí výkon motoru a rychlost pojezdu podle podmínek a zatížení frézy. Obsluha tedy jen kontroluje směr jízdy a odhozu sněhu.

Metrové závěje jsou hračkou

Hybridní sněhová fréza hravě zvládne i mokrý sníh, nebo třeba hromadu, která se zřítila ze střechy. Dokáže odfrézovat dokonce i zmrzlou krustu. Pásový pojezd zabraňuje prokluzování či boření frézy ve sněhu. Postupným frézováním po vrstvách můžeme odklízet vrstvu, vyšší než jeden metr. Pásy lze přibrzďovat či zastavovat, a tím plynule měnit směr jízdy, případně sepnout protiběžný pohyb pásů a otočit snadno na místě.

100 tun sněhu za hodinu

Odhoz sněhu je ovládán elektromechanicky, odklízený sníh můžeme nasměrovat na potřebné místo až do vzdálenosti sedmnácti metrů. Údržba hybridních sněhových fréz je již čistě v rukou autorizovaných servisů, které k nim obvykle vysílají mechaniky. Jejich výkon se pohybuje od 60 do 100 tun sněhu za hodinu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Takhle dnes vypadají Bertík, Míša a Matýsek z komedie S tebou mě baví svět

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas vysadit si novou úrodu paprik

Zavřít reklamu