Podzimní údržba sekačky

 Technika 
11. října 2014 13:11 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Po posledním posekání trávníku musíme zazimovat i sekačku, aby na jaře znovu dobře sloužila mountfield.cz
Trávník jsme naposledy posekali, a tak je čas i na důkladnou údržbu sekaček po celosezónním provozu. U elektrických je to jednodušší, s benzínovou si však budeme muset trochu pohrát.

Motor nesmíme obrátit

S elektrickou sekačkou je to jednoduché, stačí obrátit ji kolečky nahoru a bez obav se pustit do čištění, konzervace plechu, broušení a kontroly motoru. Benzínovou však obrátit nikdy nesmíme, protože by olej zaplavil, ucpal a znehodnotil vzduchový filtr. Můžeme ji pouze překlopit přes madlo a v této poloze zatížit, nebo raději postavit na vyšší podpěry, abychom k ní mohli pohodlně zespodu. Při údržbě musí být sekačka pečlivě zajištěná proti spuštění odpojením zapalovací svíčky.

Důkladné čištění

Nejprve musíme pečlivě odstranit všechny zbytky trávy, listí, úlomky větviček a přischlé nánosy hlíny. S očištěním špatně přístupných míst pomůže hrubý štětec, kterým se dostaneme do všech štěrbin i k hřídelím koleček. Zkontrolujeme, zda někde není promáčknutý nebo proražený plech. Drobné poškození stačí opatrně vyklepat kladívkem, větší si vyžádá výměnu dílu v servisu.

Dotáhneme, co se dá

Kolečka se nesmějí viklat – někdy stačí dotáhnout pár šroubků, jindy je nutná výměna. Pokud jsou v pořádku, přestříkáme je ochranným olejem nebo promažeme plastickým mazivem podle instrukcí, uvedených v návodu k použití. Dotáhneme všechny šrouby na sekačce i madlu, zkontrolujeme sběrací vak, poškozený raději vyměníme za nový. Sekací lištu můžeme přibrousit brusnou pastou, pokud jsou ovšem břity již zakulacené, tedy hodně opotřebené, musíme koupit novou.

Kontrola svíček

Svíčky, olej, klínový řemen, karburátor, to vše potřebuje kontrolu i u benzínové sekačky. Svíčky je potřeba vyjmout, očistit jemným smirkovým papírem od uhlíkového prachu, v případě zhoršeného zážehu motoru vyměnit za nové. Nutné je i zkontrolovat rozestup elektrod a seřídit ho podle návodu k použití.

Na co nezapomenout

Sekačky mají buď papírový, nebo molitanový vzduchový filtr. Pokud je papír zašedlý nebo černý, je namístě vložit nový, molitan stačí důkladně vyprat v mýdlové vodě, vymáchat a usušit. Zkontrolujeme průchodnost hadičky od karburátoru, změříme hladinu oleje a v případě potřeby ho dolijeme. Příliš volný nebo zpuchřelý klínový řemen je třeba rovněž vyměnit. U elektrických sekaček je namístě pečlivě zkontrolovat přívodní kabel, který se mohl poškodit nebo zpuchřet. Jeho případnou výměnu ale raději svěřme odbornému servisu.

S automatem do servisu

Podzimní údržbu si zaslouží i strunové sekačky a křovinořezy, především důkladné ošetření. Výhody automatických sekaček jsou neoddiskutovatelné, po dobrém nastavení přesně na míru zahrady prostě sekají za nás. Jsou však už příliš složité, takže veškerou údržbu s výjimkou základního očištění raději po sezóně svěříme autorizovanému servisu, kde je perfektně připraví pro jarní trávník.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu