Pěstujte hortenzii i jako pokojovku. Stačí vědět jaké podmínky jí dopřát
Hortenzie velkolistá pochází z Japonska, kvete bohatými koulemi plných drobných květů modré, bílé, purpurové, červené nebo růžové barvy. Ve své domovině dosahuje výšky až čtyř metrů, u nás okolo metru, ale pokojové hortenzie bývají vysoké 30-60 centimetrů. Takže nezaberou tolik místa a váš domov navíc dokáží krásně prozářit.
Vhodná odrůda
V první řadě je potřeba vybrat takovou odrůdu hortenzie, která je vhodná do interiérů. Pro tento druh pěstování se totiž nehodí každý druh. Velmi vhodnou volbou do interiéru je například Hydrangea macrophylla, běžně nazývána hortenzie velkolistá, respektive hortenzie kalinolistá. Jde o nenáročnou odrůdu, která se snadno pěstuje a navíc kvete celé měsíce. Sehnat ji můžete také v mnoha barevných variantách.
Miluje jih a východ
Ať už jde o venkovní nebo interiérovou odrůdu, pamatujte si, že hortenzie nemá ráda přímé sluneční světlo. Venku se jim proto daří pod korunami stromů. Aby se květině dařilo i v interiéru, dopřejte jí dostatek rozptýleného denního světla. Vhodné je světlo z okna orientovaného na jih, které vstupuje do interiéru po celý den, nebo z okna orientovaného na východ, které rostlině dodá ranní světlo. Během léta můžete květině dopřát pobyt na balkoně či terase.
Při kvetení více
Hortenzie, zejména v době květenství, má ráda vodu. Té však nesmí být příliš, aby jí neuhnily kořeny nebo ji nenapadla houbová choroba. Proto je určitě vhodné, pokud máte drenážní květináč, který v případě potřeby odvede přebytečnou vodu pryč. Pokud rostlina kvete, určitě je potřeba četnější zálivky. Pokud je jí málo, dá vám to najevo tím, že hlavy květů mírně klesnou.
Časté problémy
K nejčastějším problémům, které vás během pěstování interiérových hortenzií mohou potkat, je hnědnutí listů. Pokud se tak děje především během kvetení, znamená to, že v místnosti je příliš teplo. Druhou nejčastější příčinou je nahromadění soli na kořenovém systému. Tu odstraníte tak, že rostlinu vyjmete z květináče, odstraníte hlínu, opláchnete kořeny a znovu zasadíte do čerstvého substrátu. Nezapomeňte, že ten by měl být mírně kyselý. Kyselost půdy také ovlivňuje barvu květů, kterou si tak můžete měnit. O tom, jak na to, se dočtete zde.
Zdroj: gardeningknowhow.com, realsimple.com.