Každý balkon mohou zdobit květiny. Stačí při výběru rostlin dbát na světové strany

 Exterier 
05. května 2018 10:05 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Světové strany jsou pro balkonovky klíčové Shutterstock
Pokud bydlíte v bytě s balkonem, asi těžko jste si mohli rozhodnout, na kterou světovou stranu byl zrovna váš balkon postaven. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Ať už je orientován na tu či onu světovou stranu, vždy se najdou květiny, kterým se bude na vašem balkoně dařit.

Ať už chcete zkrášlit váš balkon květenou nebo si na něm chcete vytvořit malou zeleninovou zahrádku, vždy se najdou rostliny, které budou vhodné. Jejich výběr ale musíte podřídit orientaci balkonu na světovou stranu. Světové strany hrají významnou roli i v souvislosti s jednotlivými pokoji, tomuto tématu jsme se věnovali v článku zde.

Severní balkon

I na balkonech, kam slunce moc nesvítí, se může dařit kytkám. Zvolte takové, kterým vyhovuje stín či polostín.

S úspěchem tu můžete pěstovat například všechny druhy begónií, fuchsie, některé druhy trvalek – například bohyšky či čemeřice. Na severně orientovaném balkonu se bude dařit i netýkavkám nebo-li balzamínám, jejichž měkké a křehké listy potřebují filtrované světlo.

 Z trvalek, které snášejí polostinné až stinné podmínky a jsou vděčné za dostatek vláhy, to mohou být brzy na jaře kvetoucí prvosenky, vytrvalé sasanky, hluchavky s různě barevnými listy, některé kakosty a rovněž druhy s okrasným listem – např. dlužichy. Naopak stín a méně vláhy dobře snáší například barvínek nebo štěničník.

Co se týká "jedlé" zahrádky, na severním balkoně se zaměřte na pěstování bylinek. Dařit se zde bude pažitce, petrželce, libečku či medvědímu česneku. Klidně si ale na severním balkoně zasaďte také listové saláty, jako je polníček, mangold nebo špenát. Vyzkoušet můžete i pěstování lichořeřišnice nebo měsíčku, které jsou také jedlé.

Východní balkon

Na východní balkon míří ráno jemnější sluneční paprsky, odpoledne tu bývá stín. Teoreticky se tu dá pěstovat cokoli, jen rostliny milující slunce nebudou tolik kvést.

Chybu neuděláte, když sáhnete po fuchsiích, petúniích a muškátech, z letniček okrasném tabáku či netýkavce. Na východně orientovaném balkoně se ale povede také  bambusu, hortenziím nebo azalkám. Z popínavek můžete vyzkoušet zimolez či plamének, z okrasných travin ostřici. Pěkně vypadá rovněž stálezelená skimmie, která se hodí do stínu i polostínu, nemá ráda přímé sluneční paprsky.

Východní balkon je ideálním prostředím i pro domácí zelenou oázu. Bude se tu dařit petrželi, pažitce nebo šalvěji. Na jaře a na podzim vysaďte listové saláty a ředkvičky, v létě zase popínavé fazole, hrášek, keříková rajčátka, papriky, ale také jahody. Pokud zajistíte svým rostlinám dostatečnou zálivku, můžete na východním balkoně pěstovat v podstatě cokoliv.

Jižní balkon

Hodně slunce má ráda většina středomořských rostlin, například buganvilea, olivovník, citrusy, oleandr nebo palmy. Povede se tu i syrským ibiškům, vavřínu nebo komuli Davidově, která k vám na balkon spolehlivě přiláká motýly. Na jižně orientovaném balkoně ale můžete pěstovat i netřesky a rozchodníky, zkusit lze některé okrasné trávy (ozdobnice). Pěkně tu pokvetou letničky, třeba nenáročný měsíček, vhodný i pro začátečníky, nebo muškáty či petúnie. Pro dokonalé navození Středomoří můžete nechat stěny porůst vínem nebo vistárií. Pokud máte balkon orientovaný na jih, můžete zkusit pěstovat i nejrůznější variety růží.

Výborně se bude na jižním balkoně dařit bylinkám, jako jsou levandule, rozmarýn, tymián či oregano. Jsou velmi nenáročné a snesou i hodně slunce. Pokud jim navíc zajistíte propustnou půdu s přídavkem písku, nemusíte je ani hnojit. Výsledkem bude voňavá zahrádka, která bude vždy po ruce. Rovněž rajčata nebo papriky jsou ideální pro pěstování na jižní straně. Je možné koupit sazenice nebo již předpěstované rostliny, které zalévejte tak, aby byl substrát vlhký. V příliš suchém substrátu uschnou, v mokrém naopak shnijí.

Západní balkon

Na balkony mířící západním směrem dopadá slunce odpoledne a navečer. I to na pěstování stačí, pokud netoužíte zrovna po rostlinách ze Středozemí. Jen pozor na polední letní úpal, před kterým je potřeba rostliny přistínit.

Západ zvládá většina letniček včetně pelargonií, i když mohou mít méně květů než na jižním balkoně. O záplavu modrých, bílých či fialově červených kvítků se postará například lobelka, dobře se povede i sporýši nebo bacopě, která patří mezi nejdéle kvetoucí balkonovky. Na západním balkoně ale můžete vyzkoušet také hortenzii.

Pokud máte balkon na západ, zkuste zasadit drobné ovoce – rybízy, angrešty, lesní jahodník. Pokud keře, jako je rybíz nebo angrešt, vysadíte brzy na jaře nebo na podzim, kdy ještě nemají listy, ovoce se vám odvděčí pestrými barvami i lahodnou chutí. Z bylinek si pořiďte především meduňku, petržel a bazalku. Dařit by se ale mělo i vavřínu nebo rozmarýnu. Také se tu povede ředkvičkám.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sinead O´Connor byla hospitalizována poté, co několikrát tweetovala o sebevraždě

Styl

Změna životního stylu se vyplatí. Tipy, jak pít méně alkoholu než dosud

Dům a zahrada

Je nejvyšší čas vysadit si novou úrodu paprik

Zavřít reklamu