Osvětlená zahrada má své kouzlo. Se světly ale šetřete, cirkusové aranžmá hezké není
Pokud chcete docílit nasvětlení zahrady, je dobré s tím dopředu počítat a instalovat pod zem rozvody elektrických sítí. Světla samozřejmě lze umístit i do starších zahrad, už je to ale složitější a je nutný zásah do pozemku. Pokud se vám nechce řešit rozvody elektřiny, můžete si na zahradu pořídit ještě solární svítidla. Ta už ale budou závislá na slunečních paprscích.
Design a praktičnost
Venkovní osvětlení by mělo plnit více funkcí. Jednak funkčně nasvětlit daný prostor, ale zároveň nesmí být potlačena ani estetická stránka - osvětení musí totiž navodit požadovanou atmosféru.
Každá zahrada vyžaduje něco jiného - do moderního prostoru se hodí minimalistická svítidla, v starobylé zahradě zase budou vypadat dobře i rustikálnější typy osvětlení.
Hodně lidí se ale podle designerů dopouští často jedné velké chyby. Svítidla na zahradě špatně rozmístí a volí i nevhodná zařízení. Výsledkem pak je, že světla nepříjemně oslňují. Dalším častým problémem je také to, že osvětlení bývá mnohdy poddimenzované nebo naopak naddimenzované.
I v tomto případě je dobré se držet zásady, že méně obvykle znamená více. Cirkusové nasvícení zahrady à la Las Vegas moc pěkně nepůsobí. Dobře proto zvažte, která místa na zahradě jsou pro vás důležitá a ta pak rozumně nasvětlete. O tom, že vás provoz zahradního osvětlení nemusí zruinovat, jsme psali zde.
Nepodceňte bezpečnost
Pokud se rozhodnete pro venkovní osvětlení, je třeba dbát na bezpečnost a dodržet bezpečnostní stupeň ochrany IP. Obzvláště pečliví musíte být v tomto směru v případě, že osvětlení bude v blízkosti vody.
Pokud je pravděpodobné, že na světlo bude stříkat voda, je nutné sáhnout po stupni IP 44. Jestliže ale budou světla trvale ponořena pod vodou, například v bazénu nebo zahradním jezírku, musí už světlo splňovat bezpečností stupeň IP 68.
Životnost závisí na kvalitě
V případě exteriérových světel radí odborníci investovat do kvalitnějších svítidel. Jsou totiž obvykle vyrobena z odolných materiálů, jako je tlakově litý hliník nebo nerezová ocel. Taková svítidla vám pak i v náročných podmínkách mohou skvěle sloužit i desítky let.
Ovládání venkovního osvětlení lze zvolit podle vašeho přání. Můžete se rozhodnout pro klasické vypínače, pohybový senzor, časový spínač či soumrakový senzor. Záleží na vašich preferencích a finančních možnostech.
I když jste zdatný kutil, který se nebojí žádné práce, co se týká instalace osvětlení, přenechejte tuto činnost raději odborníkům. Je nutné, aby vám světla instaloval člověk, který disponuje platným osvědčením o odborné způsobilosti v elektrotechnice.