Co stojí za špatným spánkem. Stačí se rozhlédnout po ložnici
Spánek. Odpočinek, bez kterého nemůžeme žít. Spíme-li málo či špatně, celý den pak stojí za nic. Jak na kvalitní spánek?
Pozor na barvy
Spousta lidí při výběru barev hledí spíše na současné trendy a už zapomíná na to, že barvy ovlivnují lidskou psychiku, ale také kvalitu spánku. Pokud chcete snadno usínat, raději se vyhněte příliš jasným a křiklavým barvám. Ideální jsou jemné a pastelové odstíny, které uklidňují. Vycházejte tedy z toho, že žlutá barva vás aktivizuje, zelená harmonizuje, oranžová navozuje pocit bezpečí a radosti, bílá nabíjí energií, modrá uklidňuje, fialová pomáhá s nespavostí a červená zbavuje deprese. Pokud jste zastáncem sytějších barev, vyřádit se můžete například na doplňcích.
Matrace je základ
Tady rozhodně nemá cenu šetřit. Na nepohodlné a proleželé matraci si neodpočinete. Nevhodná matrace nepodpírá správně vaši páteř, což vede k bolestem krku a zad. Důležitý je také materiál, z něhož je matrace vyrobena. Měl by být prodyšný, aby byla zabezpečena dobrá cirkulace vzduchu a bránila nočnímu pocení.
Drží vám polštář tvar?
Až se ráno probudíte, podívejte se na svůj polštář. Vypadá jak placka? Pak je načase jej vyměnit. Pokud totiž polšátř nedrží svůj tvar, neplní tak ani svůj účel, pro který byl vyroben - tedy podpírat hlavu a krční obratle a tím pádem stabilizovat i páteř. Důležitá je také jeho výška. Spíte-li často na břiše, ideální je pro vás nízký polštář. Ti, co spí na boku, potřebují zase polštář vyšší a pro ty, kteří nejraději spí na zádech, jsou ideální polštáře středně vysoké.
Pozor na sluníčko
Není moc příjemné, pokud vás nad ránem probudí vycházející slunce. V takovém případě je ale těžké měnit polohu ložnice či vaší postele, na druhou stranu si hodně můžete pohrát se zastíněním. V dnešní době už je možností celá řada a stačí si vybrat jen tu, která vám nejvíce pasuje. Do oken můžete instalovat žaluzie, rolety i závěsy či venkovní žaluzie. O jejich přednostech jsme psali zde.
Žádné modré světlo
Mobily, televize, tablety. Všechna tato zařízení vyzařují elektroluminiscenční diody (LED), které pak mohou výrazně negativně ovlivňovat kvalitu spánku - snižují hladinu melatoninu. Hormon melatonin řídí denní rytmus organismu. Jeho hladina závisí na intenzitě světla v okolí. Ve večerním přítmí stoupá a nastaví naše tělo do spánkového režimu. Umělé osvětlení ale tento proces narušuje, takže chcete-li si doopravdy odpočinout, odneste všechna média do vedlejší místnosti.
Zdroj: sleepfoundation.org, webmd.com.