Jak vybrat kuchyňský dřez. Dávejte pozor na levné napodobeniny

 Interier 
24. srpna 2021 14:26 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní dřez by měl odolat vysokým teplotám i chemikáliím Pixabay
I když má stále více domácností doma myčku, dřez je pořád nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Proto je potřeba při jeho výběru myslet na celou řadu věcí.

Ne každý kousek nádobí lze mít v myčce. Týká se to především dřevěných prkének, teflonových pánví i některého druhu skla a příborů. Tyto věci je potřeba stále mýt ručně ve dřezu. Kromě toho v něm často končí vařící voda a celá řada chemikálií. Proto je potřeba zvážit nejenom jeho velikost, ale také druh materiálu. Díky tomu vám bude sloužit dlouhá léta. 

Velikost

V první řadě byste si měli ujasnit konstrukci dřezu. Ta by se měla primárně odvíjet od místa, které jste pro dřez vyčlenili. Vybírat můžete mezi samostatným dřezem, který je ideální do malých kuchyní, kde se často využívá myčka. Dřezy s odkapem jsou zase vhodné tam, kde se často myjí suroviny nebo není přitomna myčka. Hodně také záleží i na hloubce dřezu. Ta by se ideálně měla pohybovat v rozmezí 19-20 cm, ale i více. Mělkým dřezům se vyhýbejte - asi nikdo nestojí o to mít kolem sebe neustálé kaluže vody.

Hlídejte si tloušťku nerezu 

Pokud hledáte velký dřez, který je za rozumnou cenu, pak zřejmě sáhnete po nerezu. Ale i zde můžete narazit na méně kvalitní druhy, které se mohou po pár použití promáčknout či jinak poškodit. Proto se zaměřte nejenom na tloušťku plechu, která by měla mít ideálně 0,75 mm, ale především na složení. Kvalitní nerezový dřez by měl být vyroben z chromniklové nerezové oceli 18/10. Jde o nerezivějící potravinářskou ocel obsahující 18 % chromu a 10 % niklu. Chrom dodává dřezu tvrdost, odolnost a lesk, nikl pro změnu ovlivňuje jeho odolnost vůči nárazům. Co se týká údržby, pak na matném povrchu nebudou vidět zaschlé kapky tolik jako v lesklém provedení.

U granitu pozor na složení 

Granitové povrchy patří k moderním materiálům, který je sice dražší, ale mnohem více ladí s celkovým designem kuchyně. Velkou výhodou granitů je jejich mnohobarevnost, takže si snadno vyberete takový, který bude dokonale ladit s pracovní deskou. Navíc kvalitní granitový dřez dokáže po celou dobu své životnosti zachovat dokonalý vzhled. Mají vysokou odolností vůči teplu, dokáží „ustát“ i teplotu 230 °C. Díky použitému materiálu se nemusíte obávat ani škrábanců nebo rýh. Rovněž na těchto dřezech nenajdete zaschlé kapky vody. Podmínkou však je, abyste při nákupu nesáhli vedle a nepřinesli si domů napodobeninu. Pravé granitové dřezy se vyrábějí z drceného kamene, který se pojí akrylátovou pryskyřicí s přidáním barviv. Napodobeniny bývají zhotoveny z plastu, na němž tvoří granitový materiál pouze tenkou vrchní vrstvu. Zjistíte to tak, že u složení najdete  polyesterové pojivo. U kvalitních granitových dřezů rovněž nenajdete otvory na baterii, které se dělají na přání klientů a podle typu baterie. I ty je potřeba vybírat s rozmyslem. Na co si dát pozor jsme psali zde.

Keramika je odolná, ale křehká

K dalším moderním a oblíbeným materiálům, z nichž se vyrábí dřezy, patří keramika. Počítejte však s tím, že nejde vůbec o žádnou levnou záležitost. Dřezy keramické patří k nejdražším. Na druhou stranu tím získáte výrobek, který je prakticky nerozbitný. Odolá extrémním teplotám (neponičí je ani rozpálený olej), nevadí mu ani agresivní čisticí prostředky a díky hladkému, neporéznímu povrchu se na nich nedrží žádné nečistoty. I v tomto případě můžete ale narazit na celou řadu nekvalitních napodobenim. Proto se při výběru keramického dřezu zajímejte o jeho složení. Kvalitní výrobek by měl obsahovat zhruba 80 % křemenných písků a 20 % pojiv a barviv. Nicméně pozor. Keramické dřezy jsou poměrně háklivé na nárazy ostrých a těžkých předmětů.

Kámen je věčný

Poslední skupinu tvoří dřezy z přírodního kamene. Jde však o naprosto luxusní záležitost, která vám však na druhou stranu vydrží na věky. Dřezy z kamene totiž odolají všem teplotám, chemikáliím i poškrábání. Dostupnější variantou je kámen umělý, který se dá v případě povrchového poškození přebrousit a přeleštit. 

 Zdroj: realsimple.com, houzz.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Miliardářka Rihanna vydělá o Vánocích další miliony. Opět to ale nebude za muziku

Styl

Pokud máte často červené tváře, může to mít patogenní příčinu

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu