Plastový nábytek nabízí široké designérské možnosti

 Interier 
08. ledna 2016 23:56 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jedním z trendů současného bydlení je funkčnost a flexibilita. Plasty jsou materiály, které toto splňují . Wikimedia Commons/tuey
Přestože plast je ještě pořád mnohými vnímán jako méně kvalitní a levný materiál, v moderních interié­rech se s ním setkáváme stále častěji. Designéři si plast oblíbili pro jeho snadnou tvarovatelnost, která nabízí v podstatě neomezené možnosti, a vznikají tak velmi originální kousky.

Nepřehlédnutelné přednosti


Plasty všeobecně patří do velké skupiny synteticky vyráběných materiálů, které díky svým specifickým vlastnostem představují rovnocennou náhradu často drahých přírodnin, jejichž zásoby se povážlivě tenčí. K hlavním přednostem plastů patří nízká hustota (díky tomu i nízká hmotnost), zdravotní nezávadnost a především výborné mechanické vlastnosti (podle způsobu použití: pevnost, odolnost vůči namáhání nebo extrémním teplotám). Kvalitní plasty odolají chemikáliím, působení slunečního záření nebo mikroorganismům.

Pohodlné židle


Tvrdá neohebná umělohmotná židle, na níž se špatně sedí, je minulostí. Jestliže při nákupu židle z plastu věnujeme pozornost tvaru a hloubce sedáku, sklonu a pružnosti opěradla, bude se nám v ní sedět pohodlně. Důležité jsou i područky ve správné výšce nebo polštářky, které nesklouznou.

Židle z umělé hmoty stavíme nejčastěji ke stolu se skleněnou deskou. Nebo naopak sedáky z transparentního plastu umístíme ke stolu s umělohmotnou deskou syté barvy. Měkké oblé tvary a průhledný probarvený plast interiér odlehčí, vyrobit lze ale i masivně působící židle.

Stylová jsou křesílka vylisovaná z jediného kusu bez svárů a spojů, která pruží a zádům padnou jako ulitá. Buď mají klasický tvar, nebo vypadají jako otevřená koule či vajíčko. Plast změkčí subtilní látkové polstrování, které v létě saje pot a v zimě zahřívá.

Sedět můžeme i na plastových pytlích s polystyrenovou drtí nebo na nafukovacích křesílkách.

Lehké stolky


Plastové stolky jsou ideální k odkládání lehčích věcí nebo jsou oblíbené jako jídelní stoly. V tomto případě ale dbáme na jejich stabilitu a pevnost nohou. Zvolíme-li kruhový tvar stolku, vsadíme raději na silnější jednu nohu uprostřed, která bude z kovu nebo těžkého skla.

Podobně jako lze plastové židle velmi snadno poskládat na sebe (tzv. stohovatelnost), dají se pořídit sady stolků odstupňovaných podle velikosti a zasunutých do sebe, což je velkou prostorovou výhodou.

Z plastu se vyrábí i modulární systémy, nahrazující komody a skříně. Snadno se přenášejí, jsou vhodné do dětských pokojů. Tento nábytek můžeme opatřit kolečky, takže ho přemístí v případě potřeby i dítě. Výhodou plastového zařízení jsou časté oblé tvary a víceúčelovost, což děti baví.

Výhody plastového nábytku


■ lehká konstrukce

■ snadná tvarovatelnost umožňuje originální tvary beze spár

■ dostatečná pevnost

■ možnost výběru ze široké škály barev

Nevýhody plastového nábytku


■ nízká odolnost proti ­škrábancům

■ plast časem křehne a může tak dojít k nevratnému poškození

■ vyšší cena

■ je neekologický
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda