Zkrášlete svůj interiér kaktusy

 Interier 
15. listopadu 2015 21:23 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kaktusy a sukulenty vnesou do domácností kousek exotiky. Wikimedia Commons/PierreBraun
Toužíte si ozvláštnit Vaši sbírku rostlin, kterou si pěstujete v domě? A uvažovali jste už o tom, abyste si pořídili typickou rostlinu, jejíž název se Vám dozajista spojí s pouští – tedy kaktus?

Kaktusy potřebují dostatek světla


Aby kaktusy prospívaly a vypadaly co nejlépe, je nutné vybrat jim takové místo, kde budou mít dostatek světla a slunečních paprsků. Vhodné je tedy umístění na parapet, případně na nábytek nacházející se v blízkosti okna, nejlépe takového, co směřuje na jih, jihozápad či jihovýchod. Severu byste se měli vyvarovat.

Snesou sucho, ale ne nadměrné


I když téměř 70 % kaktusů roste na pouštích a stepích, tedy v oblastech, pro které je jedním z typických znaků nedostatek vláhy, nedá se přímo generalizovat, že tyto pokojové rostliny nepotřebují zalévat. Bez vody vydrží poměrně dlouho, i několik měsíců, avšak trápit je nadměrným suchem také není to nejlepší řešení. Naopak je samozřejmě nežádoucí častá a nepřiměřená zálivka. V ideálním případě se doporučuje zalévat kaktusy méně často, ale dostatečně. Konkrétní potřeba vláhy se odvíjí od daného druhu, zpravidla 1x za měsíc či měsíc a půl, v létě je možné vynechat zálivku úplně.

Ne vždy také platí, že kaktusy jsou příliš ostnaté a navíc pomalu rostou. Jsou případy, kdy opak je pravdou.


Existují druhy, jejichž ostny jsou takřka neznatelné anebo se proměnily v pouhá vlákna a navíc tyto kaktusy rostou poměrně čile. Jejich nejznámějším představitelem je zcela určitě vánoční kaktus (Schlumbergera).

Naopak takový Rhipsalis cassutha je známý jen pro málokoho a navíc by ho mnozí za kaktus nejspíš ani neoznačili. Ten totiž vytváří bohaté trsy, které se podobají spíše travinám než kaktusům. Jeho velkou předností kromě neobvyklého celkového vzhledu je i to, že květe právě v zimním období, kdy ostatní kaktusy procházejí obdobím vegetačního klidu. Kvítky má velmi droboučké, které zaujmou díky nezvyklé podobnosti s květy sněženek nebo bledulí. Velmi netradiční vzhled má i jeho příbuzný Rhipsalis baccifera s. shaferi s růžovými korálky zdobícími dlouhá vlákna kaktusu.

Kaktusy odrůd Epiphyllum nazývané pro jejich vzhled listovými kaktusy, mají květy podobající se spíše orchidejím. Jejich květy dosahují v průměru až 30 centimetrů a září v mnoha odstínech růžové, žluté, červené a fialové, jsou však k vidění i v čistě bílé podobě. Podle odrůd se u nich poupat dočkáme v období mezi dubnem až zářím. Jejich bujné kvetení je vhodné v době nasazování poupat podpořit přihnojováním. Tyto druhy kaktusů si rozhodně na rozdíl od těch běžných nepotrpí na celodenní slunce. Rozdíl je značný i v období zimního klidu. V tomto období jim nesvědčí příliš chladná místa, jako ideální se pro ně ukazují být prostory, kde se teplota pohybuje v rozmezí mezi 10 až 15 °C.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vítěz Superstar Adam Pavlovčin vydává první singl a prozrazuje své nové umělecké jméno

Styl

Víra, že my sami můžeme život změnit k lepšímu, skutečně vede k lepší kvalitě života, potvrzují...

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu