U nás zatím ne úplný standard, v Americe běžná součást kuchyně - drtiče odpadů

 Interier 
27. prosince 2015 23:38 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Drtiče odpadu si poradí prakticky s veškerým biologickým odpadem, který zahlcuje ... místa nejen v odpadkovém koši, ale také při práci na vaší kuchyňské lince. Internet
Drtiče kuchyňského odpadu se staly trendem kuchyně. Zjednodušují práci: slouží k likvidaci odpadu z potravin, jako jsou slupky a zbytky brambor, ovoce i zeleniny, ale i drobných kostí z kuřete či ořechových skořápek. Vše se rozdrtí na kal a spláchne do kanalizace.

Jak drtič odpadu pracuje a kde ho lze instalovat?


Výhodou je i mobilita drtiče odpadu. „Drtič je vhodný do každé domácnosti, která odpady nemůže jinak zužitkovat – to platí tedy i pro městské panelákové byty,“ upřesňuje Jiří Houdek z firmy, která se zabývá prodejem drtičů.

Aby mohl být drtič odpadu instalován, musí být splněny dvě podmínky: „Dřez s odtokovým otvorem 90 mm (v dnešní době většina dodávaných dřezů) a dostatek místa pod dřezem (pokud v tomto prostoru není instalován odpadkový koš, vyhovuje vždy),“ dodává Jiří Houdek. U starších kuchyní, kde průměr dřezu bývá menší, je nutné větší množství úprav, instalace je však i tady možná. Samotné drcení odpadu pak probíhá na dně drtící komory, do níž se zbytky hodí. Po spuštění proudu studené vody a zapnutí drtiče se na dně vysokou rychlostí začne otáčet talíř s výkyvnými drtícími kladívky. Zbytky jídla jsou pak odstředivou silou „strouhány“ o vnější nehybný perforovaný válec. Výsledkem drcení jsou na konci jemné částečky (menší než 0,5 mm).

Výhody drtiče odpadu


Pro městskou domácnost představuje rychlý a více méně ekologický způsob likvidace bioodpadu. Urychlí nám práci při vaření, protože zbytky prostě jen seškrábneme do drtiče, stejně tak při umývání nádobí. V bytě potom není cítit zápach z odpadků, a eliminuje se tak stahování drobného hmyzu. Drcení je rozhodně hygieničtější než vyhazování koše.

Co může být nevýhodou


Majitelé nebo jejich sousedé mohli být dříve rozladěni hlukem, který vzniká, když je drtič v provozu. Není tedy divu, že se výrobci předhánějí v tom, čí drtiče budou nejtišší. Moderní typy však už nepřekročí práh 55 dB, což je pro člověka takřka neslyšitelné. K zařízení, které je hlučnější, se dá nainstalovat i protihluková izolace.

Před pořízením drtiče je třeba vzít na vědomí také to, že v domácnosti stoupne spotřeba studené vody, odhaduje se však, že ne o více než deset litrů vody denně.

Čeho se můžeme zbavit pomocí drtiče


S tímto šikovným pomocníkem se můžeme jednoduše zbavit například:

- pečiva

- ovoce, zeleniny a slupek

- knedlíků, rýže, těstovin nebo brambor

- drobných kostí

- skořápek od vajec

- kávové sedliny

- čajových sáčků

- párátek a nedopalků cigaret
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda