Každý nemá velkou a světlou předsíň. I tmavá nebo malá může vypadat dobře

 Interier 
19. prosince 2019 17:05 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Málokdo se může pochlubit prostornou předsíní Depositphotos
Vybavení předsíně bývá často docela složité. Obvykle totiž tato místnost ani zdaleka nesplňuje naše představy o krásném, vzdušném a prosvětleném prostoru. Mezi vůbec nejproblematičtější předsíně lze zařadit ty, které jsou malé, tmavé a studené. I s takovými ale lze pracovat.

Málokdo má to štěstí, že má v bytě prostornou předsíň, navíc obvykle v této místnosti chybí také okno a celkově je prostor chladný. Pokud i vy máte poněkud nehostinnou chodbu, nezoufejte. Vhodným výběrem nábytku a doplňků si s tím hravě poradíte.

Malá předsíň

Málo místa v chodbičce není nic neobvyklého. S tímto zádrhelem se potýkají především panelákové domácnosti, kde je vstup řešen jen úzkou uličkou. Často je to ale slabina i rodinných domů. V takovém případě musíte bohužel zapomenout na klasický nábytek v podobě objemných šatních skříní a policových botníků a poohlédnout se po důmyslnějších kusech, které jsou pro tyto účely speciálně navrženy.

Úzké botníky s vyklápěcími přihrádkami jistě znáte. Jejich velikost můžete vybírat podle párů bot, které potřebujete uskladnit. Pokud se vám širší kousek do chodbičky nevejde, sáhněte po několika kusech v úzkém provedení a postavte je na sebe.

Využití prostoru do výšky je v malé předsíni více než žádoucí. Stejné pravidlo patří i pro nástěnné věšáky a menší poličky a skříňky pro ukládání drobností. Podlahu nechte dýchat, nábytek zavěste na zeď a prostor hned získá opticky na objemu.

Tmavá předsíň

Ať už velká, nebo malá, předsíň často postrádá okno. Samozřejmostí je vhodné stropní osvětlení, ideálně bodového charakteru. Proč právě bodovky? Protože jich lze na strop umístit více, aniž by prostor zatížily, a směr jejich světla může mířit do jednotlivých koutů místnosti. Pokud jste do své tmavé chodby vybrali i tmavý předsíňový nábytek, nasviťte i jeho plochy. Zmírníte tak dojem těžkopádnosti a vyvarujete se tmavých zákoutí.

Ideálním řešením je světlý nábytek. Bílé korpusy prostor opticky zvětší a dodají mu vzdušnost. Kombinace lakovaného povrchu ve vysokém lesku a bodového nasvícení jednotlivých kusů nábytku pozvedne vaši předsíň o úroveň výše a dodá jí patřičný šmrnc plný světla.

Samozřejmě nezapomínejte také na zrcadla. S velikostí prostoru umí opticky čarovat a jejich schopnost odrážet světlo je zde vítaná. O tom, jak vybrat správně zrcadlo, jsme psali zde.

Studená předsíň

V předsíni obvykle není žádné vytápění. Pokud vás po příchodu domů vítá tma a ještě navíc chlad, není to úplně ideální. Můžete samozřejmě namítnout, že se v tomto prostoru nezdržujete dlouho, stačí se přezout, vysvléknout a pryč. Představte si ale situaci, kdy vstoupíte do domu a obklopí vás přívětivé prostředí, obejme vás svou hřejivou náručí a navnadí na domácí pohodu. Jak toho docílit bez vytápěcího zařízení? Vhodnými barvami a doplňky.

Každý ví, že existují barvy teplé a studené. Do chladné předsíně tedy rozhodně nepatří oblíbená modrá. Vhodné jsou všechny tóny hnědé, béžové, může být i neutrální šedá, ovšem v malé míře. Pokud chcete veselejší vstup do domu, aplikujte barevné doplňky. Svěží a pozitivní zelená nebo energická červená vám vlije do žil optimismus a sílu, oranžová se žlutou zase pomohou dobít energii.

Nezapomínejte na doplňky

A jaké doplňky pomohou zahřát studenou chodbu? Nelepším pomocníkem jsou drobné kusové koberce a běhouny. A protože se pohybujete v prostoru s vysokým zatížením, vybírejte takové materiály a zpracování, které odolává špíně a vlhku. V tomto případě je vždy lepší položit na zem více menších kousků, které dáte snadno do pračky, než jeden větší, který se bude následně obtížně čistit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

České osobnosti ovládly ledovec. Letošní sezonu zahájil i herec Jan Čenský

Styl

Skutečně káva, zelený čaj a chilli zrychlují metabolismus, nebo je to jen mýtus?

Tech

Funkce na chytrých telefonech, která udržuje vaše hesla v bezpečí, bude brzy vypnuta

Zavřít reklamu