Na těchto šest věcí si dejte v domácnosti velký pozor! Hrozí zranění i požáry

 Interier 
25. ledna 2018 12:01 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nebezpečí číhá i za vlastním prahem Shutterstock
Možná si i vy myslíte, že tam, kde bydlíte, vám žádné nebezpečí nehrozí. To je ovšem velký omyl. Těchto šest věcí, nebo alespoň některé z nich, máme doma všichni a jen zřídka jim přisuzujeme takové nebezpečí, které mohou způsobit.

Většina lidí si zakládá na dokonalém zabezpečení bytu či domu zvenku. Přitom velké nebezpečí na nás číhá i doma, kde bychom to nejméně čekali. Toto jsou spotřebiče, které ročně způsobují nejvíce nehod.

Radiátory a topení

Nejen v České republice jsou radiátory a topení každoročně příčinou tisíců domácích požárů, v jejichž důsledku občas umírají i lidé. Nehody spojené s topením v sobě zahrnují úniky plynu, otravy, popálení či elektrický šok. Vyhnout se nebezpečí přitom není těžké, stačí dodržovat některé zásady:

  • topení musí být vždy dostatečně daleko od zdi, nábytku, oblečení a zvířat
  • při spánku a nepřítomnosti v bytě topení vypínejte
  • přenosné topení nesmí běžet bez dozoru
  • na topení by se nemělo sušit žádné prádlo

Vařiče a trouby

Ať už máte doma plynový či elektrický sporák a troubu, nikdy je nenechávejte bez dozoru – tím spíš, pokud jsou v domácnosti malé děti. V souvislosti s vařením totiž vzniká nejvíce domácích požárů a popálenin.

Požár mohou způsobit i maličkosti, jako třeba zbytky jídla na varných deskách či plotýnkách nebo utěrky (jak látkové tak papírové) položené v blízkosti vařiče či trouby. Pokud vás zajímá, jak správně vybrat sporák, přečtěte si tento článek.

Sušičky na prádlo

Asi si říkáte, co může být na sušičce prádla nebezpečného? Problémem, který může způsobit domácí požár, je prachový filtr. Schválně, jak často ho čistíte? Pokud jen zřídka, rozhodně tuto práci zařaďte na seznam pravidelných domácích úkonů.

Elektrické mixéry

Každý z nás už někdy slyšel historku, že se někdo snažil posunout zaseknutou surovinu v mixéru, čímž si způsobil nemalé zranění. Všichni víme, že se prsty do mixéru, který je stále zapojen do zásuvky, zkrátka nestrkají. I tak se však zranění způsobené elektrickými mixéry řadí na čtvrté místo! Když už do nich lidé nestrkají prsty, jsou to lžíce nebo i jiné kuchyňské předměty, které se mohou při spuštění mixéru vymrštit a způsobit zranění v obličeji.

Žehličky

Když se řekne žehlička, většina z nás se ihned zalekne, zda jsme ji nenechali zapojenou do elektřiny. To ale není ten největší problém – i když riziko, že se to stane a že horká plocha zapálí například záclony v blízkosti, není úplně zanedbatelné. Největší nebezpečí však představují žehličky pro malé děti, které objevují vše nové a žehličku na sebe mohou v nepozornosti strhnout, nebo si ji zkusit osahat. V nejlepším případě si jen spálí prst, ale horkou žehličku na sebe mohou z prkna i stáhnout a způsobit si tak silné popáleniny v obličeji.

Myčky na nádobí

Stejně tak myčky nádobí představují největší nebezpečí hlavně pro malé děti. Horká voda a pára v kombinaci s ostrými předměty a skleněným nádobím mohou způsobit dětem ošklivá zranění. Máte-li doma malé děti, nikdy je nenechávejte s jakýmkoliv domácím spotřebičem o samotě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Proč stárnou muži pomaleji? Rozdíl mezi ženskou a mužskou pokožkou je obrovský

Dům a zahrada

Provoňte toaletu snadno a rychle pomocí dvou věcí. Nečekaně dobře poslouží aviváž a zubní pasta

Zavřít reklamu