I v chladné místnosti se daří nádherným pokojovým rostlinám

 Interier 
05. listopadu 2017 13:06 / Marie Popelková
  0
📷
6 fotografií v galerii
Mezi pokojovými rostlinami lze objevit řadu chladnomilných, které zkrášlí i nevytápěnou místnost Shutterstock
Máte doma chladnou místnost, kde se netopí, přesto ji chcete zvelebit živými květinami? Není to žádný problém, existuje totiž celá řada pokojových rostlin, kterým se bude právě v chladných místnostech skvěle dařit.

Máte doma prosvětlenou chodbu, kde se však v zimě netopí? Nebo chladný pokoj, který běžně nevyužíváte? I v takových místnostech lze pěstovat pokojové rostliny. Existuje totiž několik druhů, které chlad doslova milují.

Člunatec

Nádherná orchidej člunatec (Cymbidium) je ideální volbou. V létě ji můžete nechat venku, na zimu ale potřebuje být v chladné místnosti. Pokud si tuto nádheru dáte do vytopeného bytu, velmi brzy shodí poupata a z úchvatných květů se nikdy nepotěšíte.

Nejlépe uděláte, když ji na zimu umístíte do chladné chodby nebo zimní zahrady. Teplota by se v místnosti měla pohybovat okolo 15 °C. Ani pokles k 10 °C rostlině nijak neuškodí, ale při zvýšení teplot nad 18 °C pravděpodobně začne strádat. Naopak v chladných podmínkách se budou pomalu vyvíjet květní stvoly, které vás pak ve vánočním období potěší množstvím nádherných květů.

Kamélie

Kamélie je jedna z nejušlechtilejších pokojových rostlin. Potřebuje dostatek rozptýleného světla, nejlépe u východně orientovaného okna - přímé sluneční paprsky však vhodné nejsou. Vyhovuje jí teplota mezi 5 až 15 °C, otužilé rostliny dokonce krátkodobě snesou i mírný mráz (ale nikoli prudké změny teplot). Je tedy ideální květinou pro zimní zahrady, chladné haly a chodby s oknem, zasklené verandy, nevytápěné místnosti, případně meziokenní prostory, pokud jsou dostatečně velké.

Kamélie je velmi citlivá na časté kolísání teplot i vlhkosti vzduchu, může pak shodit poupata. Před květem ji pokud možno nepřemisťujte. Na jaře, až kamélie odkvete, teplotu postupně zvyšujte. V červnu omezte závlahu i vlhkost vzduchu (více větrejte, rostlinu neroste) aby nasadila na poupata. V době před rozkvětem a při květu však kamélii opět zalévejte více, a to odstátou, měkkou vodou. Substrát by neměl nikdy vyschnout. Prospívá jí vyšší vzdušná vlhkost. Kaméliím svědčí také letnění na závětrném, stinném místě.

Pokojová lipka

Další rostlinou, která v zimním období ocení chladnější prostor, je také sparmánie nebo-li pokojová lipka. Ideální je třeba druh Sparmannia africana. V přírodě roste na vlhkých místech, na lesních okrajích, ve stržích, na skalnatých svazích a podél potoků jižního pobřeží Kapska. Hlavní letní dešťové období zde trvá asi od listopadu do dubna. Zimní měsíce, říjen až květen, bývají relativně chladné a někdy zde dokonce sněží. Tomu odpovídají nároky na pěstování.

V pokoji by měla stát na světlém, vzdušném a chladném místě, kde by neměl být suchý vzduch. Preferuje stanoviště u okna orientovaného na sever. Pokud rostlina trpí nedostatkem světla nebo vysokými teplotami, výhonky jsou dlouhé a listy malé. Této rostlině vyhovuje v zimě teplota kolem 10 °C. Kochat se pak budete moci záplavou velkých, světlezelených chlupatých listů a nádhernými stopkatými květy. Během jediného léta dokáže vyrůst do značné výšky i šířky, takže pokud se pro její pěstování rozhodnete, musíte pro ni mít dostatek místa.

Jasmínokvětý lilek

Jasmínokvětý lilek (Solanum jasminoides) je balkonová rostlina, kterou můžete mít přes léto venku a na zimu je třeba pro ni najít chladné místo v bytě. Nejlépe se jí bude dařit v pokoji, kde teplota nepřesáhne 10 °C. V místnosti by však nemělo mrznout, ideální jsou tak 4 °C.

Vytváří velmi dlouhé výhony, na kterých bohatě nakvétají bílé květy, na podzim dozrávají malé purpurové bobule. Tato stále zelená rychle rostoucí převislá rostlina se v posledních letech těší velké oblibě. Na podzim převisy seřízněte asi na polovinu, dejte do chladné místnosti a pouze mírně zalévejte. Začátkem března rostlinu můžete přesadit do nového substrátu a přenést na světlé a teplé stanoviště, kde opět začne růst.

Myrta

I když se tato rostlina pěstuje hlavně jako pokojovka, přes léto ji můžete nechat i venku, ale je třeba ji chránit před příliš agresivními slunečními paprsky. V zimě se jí bude nejlépe dařit v chladném a prosvětleném pokoji, snese i 4 °C.

V průběhu zimy se může stát, že vám při špatné péči myrta celá opadá. Nevyhazujte ji, ale starejte se o ni dál, na jaře vám může opět obrazit.

Blahočet

Blahočet nebo-li araukárie (např. Araucaria heterophylla) je další ideální rostlinou do chladných interiérů. Lidé této rostlině také přezdívají pokojový smrček. Základem ideálních podmínek je nízká zimní teplota a vyšší vlhkost. Pokud dáte tuto chladnomilnou rostlinu do blízkosti topidel, začne odspodu shazovat větve, které už nikdy nedorostou. V zimě snese i 4 °C, ideální rozmezí je 8 - 12 °C až 14 °C. Blahočet se skvěle vyjímá v prosvětlených halách a chodbách, ale pozor, nemá moc rád průvan.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu